Felfüggesztették a floridai Facebook-törvényt
A közösségi médiaszolgáltatók ügye Magyarországon is jelentős hullámokat vert.
A nem sokkal életbe lépése előtt meghozott döntést a floridai Tallahassee-ban székelő Robert R. Hinkle körzeti bíró az alábbi szavakkal indokolta döntését: „Nem gyújtod rá a házat, ha disznót akarsz sütni”. Hinkle bíró indoklásában kifejtette, hogy a republikánus kormányzó és törvényhozás által hozott jogszabály sérti a cégek szólásszabadsághoz való jogát.
A törvény vitájában Ron DeSantis Florida republikánus vezetője több Facebook és Twitter döntést hozott fel példaként, amelyekben a techcégek Donald Trump üzeneteit törölték platformjaikról. A törvény kinyilvánított szándéka, hogy megregulázza „a túl nagyra nőtt és túlságosan liberális közösségi média szolgáltatókat”. A bíró döntésében kiemelte, hogy „a magánemberként megnyilvánuló személyek közötti véleménycsere kiegyensúlyozottságának biztosítása nem jogos kormányzati érdek.”
A mostani döntés alapja egy májusban benyújtott kérelem. A közösségi média cégek által támogatott két kereskedelmi érdekvédelmi szervezet által jegyzett beadvány Florida államügyésze, valamint több állami vezető és szervezet ellen irányult. A kifogásolt törvény értelmében a politikai szereplők üzeneteinek 14 napnál hosszabb blokkolásában bűnösnek talált cégekre akár napi 250 ezer dollár büntetés is kiszabható. A két érdekvédelmi szervezet szerint a törvény beleavatkozik a cégek szerkesztési gyakorlatába, és jogtalanul korlátozza a szólásszabadságot.
„Megdöbbentő mekkora hatalom összpontosult a nagy tech cégek kezében, de ettől függetlenül minden elérhető jogi lépést fontolóra veszünk” – írta a Bloomberghez eljuttatott válaszában Ashley Moody, Florida államügyésze. „Semmiképpen nem fogadjuk el a döntést és mindent megteszünk, hogy érvényt szerezzünk államunk törvényeinek” – tette hozzá. DeSantis kormányzó a törvény elfogadásakor kiemelte, hogy nemcsak a Twitter és Youtube csatornákról letiltott Trump elnök helyzete motiválta a tervezet benyújtásában. Döntésében az a tény is jelentős súllyal esett latba,hogy a Facebook, a Twitter, a Google, az Amazon, és az Apple is letörölte a hivatalos járványkezeléssel szembeni kétségeiknek hangot adó tudósokkal folytatott panel beszélgetését, amelyben a maszkviselés és a kötelező bezárások elleni érveiket fogalmazták meg.
Erre reagálva Hinkle bíró kiemelte, hogy a közösségi média szolgáltatók „Néha letiltanak embereket a platformjaikról, ha azok megszegik az előírásaikat. Többek között azzal, hogy csalásokról, külföldi kormányzatok által terjesztett dezinformációkról, felkelések szervezéséről, hamis közegészségügyi állításokról, vagy éppen kiskorúakkal kapcsolatos szexuális visszaélésekről posztolnak”. (Akit érdekel a per folytatása az alábbi ügyszámon angolul követheti a folyamatot: Netchoice v. Moody, 21-cv-220, U.S. District Court, Northern District of Florida (Tallahassee).
A közösségi médiaszolgáltatók ügye Magyarországon is jelentős hullámokat vert. A világszerte adóelkerüléssel vádolt tech cégeket a helyi média piacra gyakorolt káros hatásuk mellett, egyre több támadás éri a kormányzat részéről a vélemények korlátozása miatt.
(Kiemelt kép: Ron DeSantis Miamiban, 2020-ban. Fotó: Eva Marie Uzcategui / Bloomberg)