A bankok veszélyeztetik a gazdasági helyreállítást
Az Európai Bankhatóság szerint minél inkább halogatják hitelveszteségeik bevallását a pénzintézetek, annál nagyobb lesz az esély arra, hogy elveszítik az irányítást.
Az unió banki felügyelőszerve arra biztatja a pénzintézeteket, hogy könyveljék le azon hiteleik tartozásait, amelyek a koronavírus-járvány gazdasági következményeiként dőlnek be. Figyelmeztetnek: ha nem így tesznek, akkor azzal akár a gazdasági helyreállítást is veszélybe sodorhatják az így születő „zombicégek”.
Jose Manuel Campa, a párizsi székhelyű Európai Bankhatóság igazgatója elmondta: a szabályozók arra számítanak, hogy a bedőlt hitelek száma jelentősen növekedni fog az elkövetkező időszakban. Campa szerint „olyan korán kell elismerni a veszteségeket, amilyen korán csak lehet”.
Habár az EU-s bankok több milliárd eurót tettek félre, hogy fedezni tudják a gyűlő adósságokat, a teljesítetlen hitelek aránya mindössze 2,6 százalékra csökkent az elmúlt év végére. Ezt Campa „paradoxonnak” nevezte, hiszen közben a koronavírus recesszióba taszította a gazdaságot. „Elemezni kell minden kockázatot, minden hitelt, és helyesen kell fedezni azokat” – mondta. Minél hosszabb ideig szüneteltetik a hitelfelvevők fizetési kötelezettségeit, „annál nagyobb lesz az esély arra, hogy elvesztik az irányítást, és ez azért van, mert az ilyen hiteleknél romlás következik be ilyen hosszú idő alatt” – tette hozzá. Szerinte sok hitelfelvevő cégnek nincs működőképes üzleti modellje, nekik ki kell szállniuk majd a piacról, és fel kell őket számolni.
A bankoknak most több tőkéjük van arra, hogy fedezzék veszteségeiket, mint a gazdasági világválság alatt. Campa mégis azt mondta: a hatóságoknak és a szektornak tenniük kell azért, hogy ne születhessenek a „zobicégekhez” hasonló „zombibankok”, amik halogatják hitelveszteségeik bevallását, miközben nem hajlandóak új kölcsönöket nyújtani. Véleménye egybecseng az Európai Központi Bank figyelmeztetésével. Ebből kiderült, hogy az európai hatóságok már arra készülnek, hogy a járvány akkor fog különösen nagy hatást gyakorolni a gazdaságra, amikor az ideiglenes segítségnyújtási intézkedések véget érnek. Az Európai Bankhatóság ezért idén újból elkezd „stresszteszteket” végezni a bankokon.
Campa a következőket mondta még:
- A hónap végére várnak egy „egyetértési memorandumot”. Ez lehet az első lépés a brit és az uniós pénzügyi hatóságok brexit utáni együttműködésében.
- A hatóságoknak tovább kell finomítaniuk a tőkepufferekre vonatkozó szabályokon. Ez azért fontos, hogy biztosítani lehessen ezek rendeltetésszerű használatát a válságok alatt.
- A világ hatóságainak fair helyzetet kell teremteniük a szabályozások terén. Ez most azért lesz különösen nehéz, mert más országok más tempóban lábalnak ki a koronavírus-válságból.
- Globális szinten kell összehangolni az éghajlatváltozás elleni küzdelem érdekében hozott szabályokat.
(Kiemelt kéünk illusztráció: Az Európai Központi Bank épülete Frankfurtban. Fotó: Shutterstock)