Van a kertben japán juhar? Ezt tegye a földbe, ha azt szeretné, hogy túlélje majd a kánikulát
A bordó lombú japán juhar minden kert dísze – egészen addig, amíg a hőségben tönkre nem megy. Így lehet elkerülni a bosszúságot.
Különleges és tetszetős növény az általában japán juhar néven emlegetett fa, aminek igazi magyar nevei egyébként ujjas juhar vagy legyezőlevelű juhar. Ennek a fának a bordó szegélyű, vagy teljesen bordó levelei egész évre az ősz legszebb színeit idézik meg a kertben, ezért nagy népszerűségnek örvend világszerte, különösen persze a japánkertek kedvelő ültetnek-gondoznak ilyen juhart. Egyvalamire azonban nagyon kell vigyázni ezzel a fával kapcsolatban, figyelmeztet az Express című brit lap a The Tree Center nevű szaküzlet szakértőire hivatkozva.
Japán juhar a kánikulában
A japán juhar ugyanis értelemszerűen annak a szigetországnak a párás-nedves levegőjéhez van szokva, amelyről a nevét is kapta. Ha a britek aggódnak, hogy ezeket a körülményeket nem feltétlenül tudják egész nyáron biztosítani a bordó levelű fának, akkor mit szóljunk mi itt a nyaranta rendszeresen hőhullámokkal és aszállyal sújtott Magyarországon?!
„Ezek a fák Japánból származnak, ahol a nyári éghajlat nagyon nedves, magas a páratartalom és gyakori az esőzés. Ha olyan helyen él, ahol a nyarak szárazak, a talaj és a gyökérlabda gyorsan kiszáradhat, amitől a levelek megbarnulnak és megégnek. Hogy megóvja fáját a kiszáradástól, ültetéskor adjon bőségesen komposztot, tőzeget, mulcsot vagy más lebomló anyagot a talajhoz. Ásson mélyre, és jól keverje el ezt az anyagot a földben. A mély ásás lehetővé teszi, hogy a fa gyökerei elérjék a nedvesebb, mélyebben fekvő talajréteget. A gyökerek fölé is terítsen egy réteggel a komposztból vagy más szerves anyagból, hogy megőrizze a nedvességet (és megakadályozza a gyomok növekedését is)”
– magyarázza a szakértő a japán juhar ültetésének-gondozásának nehézségeit áthidaló megoldást.
Még néhány fontos információ a japán juhar gondozásáról
A fentiek után nyilván nem lesz meglepő, hogy a japán juhar inkább az árnyékos helyeket kedveli, ha egész nap tűzi a nap, akkor azt valószínűleg megsínyli. A nyári nagy melegben sok vizet igényel, tehát aszály és/vagy kánikula idején érdemes akár mindennap is locsolni.
És most ugyan kevésbé aktuális, de a japán juhar a téli extrém hidegekre szintén kényes, ezért ősszel érdemes pár centi fenyőkéreggel betakarni, hogy a fagy ne érjen a gyökeréig.
(Kiemelt kép: Pixabay/Hans)