Vásárhelyi Mária: Szegények fosztogatói

2016. november 28., 10:26

Szerző:

Kétségbeesett levelet kaptam a minap egy régi ismerősömtől, a gilvánfai Nyitott Ház alapítvány vezetőjétől. Arról tájékoztatott, hogy a településükön nyolc éve sikeresen működő tanoda léte veszélybe került, mivel néhány napja „örömmel értesítették” a település vezetőjét, hogy az önerőből létrehozott intézmény a jövőben nem kap európai ­uniós támogatást, ami egyet jelent a tanoda halálos ítéletével.

A valaha szebb napokat látott ormánsági Gilvánfa Magyarország egyik legszegényebb települése, két család kivételével romák lakják, összesen 412-en. A faluban nincs iskola, régen bezárt a bolt, a kocsma és az iskola is, a gyerekek távolsági busszal járnak a közeli településre tanulni. És persze nincsen munka sem. Az omladozó falú viskók egy része már üres, aki tehette, elmenekült innen, a többnyire egyetlen lakóhelyiségből álló házak fala penészes, a folyóvíz és csatorna ismeretlen errefelé, és gyakran a villanyt is kikapcsolják a házakban.

Forrás: folyoiratok.ofi.hu Forrás: folyoiratok.ofi.hu

Ebben a reménytelen sorsú faluban hozta létre nyolc évvel ezelőtt néhány megszállott pedagógus a Tanodát. A Tanoda olyan felzárkóztató oktatási intézmény, amely az iskolai foglalkozás után segít a hátrányos helyzetű, tanulási problémákkal küszködő gyerekeknek abban, hogy bírják az iramot, elkészítsék a házi feladatokat, megkérdezzék, amit nem értenek, segítséget és odafigyelést kapjanak. Az intézmény létrehozóinak az volt a céljuk, hogy esélyt teremtsenek a mélyszegénységben élő esélyteleneknek, segítsenek nekik abban, hogy elvégezzék az elemi iskolát, és akikben megvan az ehhez szükséges képesség és ambíció, érettségit is szerezzenek, s ha nem is kaput, de legalább rést nyissanak a nyomor és a normális világ között. A pedagógusok éjt nappallá téve küszködnek a körülményekkel a vizes falú, gyakran fűtetlen tantermekben, a gyakran üres gyomorral, éhesen érkező gyerekekkel, akikkel azt is nehéz volt megértetni, hogy egyáltalán mire jó a tanulás, és akiknek nemcsak a tudást próbálják a fejükbe verni, hanem odafigyelést, szeretet is adnak nekik. A cél elérésében segített az önkormányzat is; tanszereket, tollat, ceruzát adtak ingyen a gyerekeknek, szociális támogatást pedig csak az a család kaphat, amelyik rendesen járatja iskolába gyermekeit. És az eredmények nem is maradtak el. Egyre többen fejezik be az általános iskolát, két gilvánfai lakosnak pedig már érettségije is van. A faluból elszármazott, Hollandiában dolgozó Orsós György esztergályos híre pedig már bejárta az Ormánságot. Mindeközben a lehetetlent nem ismerő pedagógusok felnőttképzést is indítottak a Tanoda falai között, huszonkét roma asszony próbálja befejezni gyerekfejjel abbahagyott elemi iskolai tanulmányait. Gilvánfán még a közmunkaprogram is jól működik. A vályogvető mintaprogramban a falu végén már tizenkét csinos kis házat építettek fel a közmunkások – saját maguknak.

Ezt, az emberi élet lehetőségével kecsegtető halvány reménysugarat oltotta ki egyetlen pillanat alatt a miniszté­­riumtól kapott levél, amelyben örömmel értesítették a Tanoda működtetőit, hogy a jövőben ne számítsanak az állam támogatására. Mert bár uniós pénzekből korábban soha nem látott összeget, ötmilliárd forintot különített el a kormány tanodák fenntartására és fejlesztésére, ebből azonban gyakorlatilag egyetlen, évek óta jól működő ilyen intézmény sem kapott. A hatalmas támogatási összeg kedvezményezettjeinek döntő többsége most alakult, semmiféle szakmai tapasztalattal nem rendelkező, hatalomközeli alapítvány és egyházi intézmény lett. A mélyszegénységben élő, halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek felzárkóztatására szánt uniós pénzeket ugyanúgy osztották el, mint a trafikokat. Sok-sok éve sikeresen működő intézmények nem kaptak támogatást, újonnan alakult, haveri vállalkozások viszont egész tanodahálózatot alakíthatnak az uniós pénzből.

Gilvánfának rossz híre van a környéken, volt olyan hónap, hogy a faluban működő kicsi boltba hússzor is betörtek. Mert nem volt otthon kenyér, tej, mert éhesen sírtak a gyerekek. És akit lopáson kapnak, azt előállítják, bekasztlizzák.

De vajon milyen híre lehet és milyen jövő várhat arra az országra, ahol, mint a „vérszagra gyűlő éji vad”, úgy vetik rá a tűzhöz közel ülő politikusok magukat minden forintra, amelyhez ők vagy haverjaik hozzájuthatnak? Ahol nem számít, hogy a pénzt mélyszegénységben élő, nyomorgó, kilátástalan helyzetben élő gyerekek, halmozottan hátrányos helyzetű családok, fogyatékkal élő, munkaképességüket elvesztett felnőttek, rászorulók vagy betegek elől zabrálják el. Ahol csak a szegényeknek nem szabad lopni. És ahol mindezt némán tűrik az emberek.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.