Nagy N. Péter: A tagadás ősi szelleme az akadémiák ellen fordítja fegyverét

2019. február 15., 07:54

Szerző:

Letaglózó látvány kétezer könyv kirakva egy konténerbe. Magyar nyelvű kötetek a világ másik felén, Montrealban, ahol a Magyar Otthonban már nincs hely a számukra. Alig-alig olvasták őket, egy orvosi rendelőnek viszont kell a hely. A Gutenberg-galaxis e távoli csillaga is kihunyt. Érthető, az ottani magyarok mégis idegesen reagáltak. Miért nem kérdezték meg őket a selejtezés előtt? Mert nem kötelesek erre, mondták a ház vezetői.

A könyveket viszont már elvitték.

Kanadai Magyar Hírlap képe marad utánuk, ahogy a konténerben még utoljára egymáshoz bújnak. A könyvek beszélgetnek egymással, ezt Ecótól tudjuk.

Egy ilyen konténer is sok, hát még ha szerelvények állnak össze belőlük, ahogy itthon, ahol sorra állítják be őket a tudomány és a kultúra intézményeinek hátsó bejárataihoz. Nem csak könyvekért.

A helyzet nem olyan végzetszerű, mint a kanadai, de nem is esetleges.

Bizonyítja ezt báró Eötvös Lorándnak a Magyar Tudományos Akadémia 1899. május 7-i „ünnepies közülésén” a tudományos akadémiák „létjogáról” tartott előadása. E szerint „az akadémiák intézményének, mint miden olyannak, mely kiváltságokat ad, ellenségei is vannak. »Elavult intézmény ez – mondják –, mely már nem felel meg a jelenkor kívánalmainak s ezért nem is e korba való.« Ilyen nyilatkozatokat hallunk néha nemcsak a sokaság részéről, mely a tudományos munkásság értékét leginkább a szerint ítéli meg, a mint neki anyagi jólétet, vagy legalább szellemi élvezetet szerez, hanem még komoly tudósok ajkáról is. (…) A tagadás ősi szelleme, mely minden fennállót lerontani törekszik, immár az akadémiák ellen is fordítja fegyverét…”

Valóban.

Hasonló konfliktusszerkezetet írt le a két világháború közötti időszakról Klebelsberg Kuno miniszter, majd 1948 nyarán a Magyar Dolgozók Pártja Központi Vezetősége, amely nem is tűrte a tudomány öncélúságát. Ilyen vita jön fel most is, amikor a kormányzat minden tudományos erőforrást az innováció és a hasznosulás alá kíván rendelni, s ezért mérhetetlenül nyers eszközökkel esett neki az Akadémia autonóm kutatóhálózatának. A nyers eszköz említése nyájas kifejezés arra a helyzetre, amikor az Akadémia elnöksége 54 percet kap arra, hogy reflektáljon a radikális autonómiavesztéssel járó új kormányzati koncepcióra.

Meglehet, a kormányzatnak, mint szinte minden ügyben, amelynek nekiront, van igazsága is, de a módszerei és az, hogy szisztematikusan hallgat a dolgok érdeméről, megnehezíti a mérlegelést.

Annál is inkább így van ez, mert lehetetlen nem érezni a politikai indulatot a Magyar Tudományos Akadémiával szemben, amely a közelmúltban visszafogottan bár, de bírálta a kormányzat oktatáspolitikáját, kiállt a CEU megtartása mellett, kiegyensúlyozott magatartást javasolt a menekültekkel kapcsolatban és védte a hatalom által betiltott gender szakot. A kormányzás legérzékenyebb pontjain fogalmazott másként, mint ahogy várták tőle.

Az MTA egy olyan világban állt ki szuverén véleményével és védi független intézményrendszerét, amelyet 2010 óta az autonómiák felszámolása, kiszorítása dominál.

A kormányzat úgy érzi, csak úgy tehet eleget az emberek felhatalmazásának, ha visszavonja az összes önálló kompetenciát a társadalomtól. Az önkormányzatoktól, az iskoláktól, az egyetemektől, a sport világából, a médiarendszertől egyre nagyobb mértékben, a gazdaság közbeszerzéssel és állami tulajdonnal elérhető, folyamatosan növekvő részéből, egyre inkább a bíróságoktól. S ezt teszi lépésről lépésre a kultúra és íme, a tudomány világával is.

Ez innen nézve a szabadság elfojtása, a garantált terméketlenség, a konténerek szükségtelen feltöltése, onnan nézve a közös célok érdekében mozgósított erőforrások felsorakoztatása a nemzet érdekében.

Ez a két logika normál esetben nem lenne áthatolhatatlan határkerítésekkel elválasztva, sőt élénk kapcsolatokat tarthatnának. Most a tranzitzónákba se nagyon lehet eljutni. Az erősebb fél modorából a tagadás ősi szelleme árad.

Érthető, hogy a szűkülő uniós források idején meg akarják nézni, mire megy az a minimum húszmilliárd forint, amelyet első körben az Akadémiától a minisztériumhoz terelnének. A kutatóbázisokat pedig jelentős részben a már megtört autonómiájú egyetemekhez. De hogy lehet ebbe a logikába beilleszteni például a Magyar Művészeti Akadémia lényegében ellentételezés nélküli évi immár csaknem tízmilliárd forintját vagy a Nemzeti Bank alapítványainak kutatásra szánt hatmilliárd forintját? Csak e két tétellel már majdnem eljutunk ahhoz a bizonyos húszmilliárd forinthoz és ahhoz az érzéshez, hogy a konténereket nem a pénz miatt tolták az épületek hátsó bejáratához.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.