Buják Attila: Politikai vakcina

Itt nincs mit intézkedni. Nem segít se határzár, se maszk, se boltzár. Ellenőrzés és fizetésemelés. Szinte semmi, amit a modern állam meg tud tenni. Eltérő megoldások vannak. Kelemen pápa a nagy pestis idején fáklyákat, füstölőket égetett, a háttérben szenténekek zengtek, és ez bejött. A szentatya megúszta.

2020. november 11., 15:00

Szerző:

Kéteségtelen, hogy jobb téma a belvíz, fél győzelem egy kiadós árvíz, az árvízi hajós heroikus alakja, aki a jégtáblát megcsáklyázza, meleg teával itatja a népet, mozgósítaja a haderőket, kéményről hozza le a kölyökgólyát, vállára kapja a homokzsákot, és bejárja a gátakat. Politikai tényező a monetáris varázsló, aki a csődöt kezeli, új kötvényformákat talál ki, árfolyamokat vizslat, életre kelti a bedőlt bankokat, és a végén szivarra gyújt. Kétségtelen, hogy jobb téma a migráns. Látható, megmutatható. Elfogható és toloncolható. A bűn szinonimája.

A vírus más. A politika eszközeivel a járvány magragadhatatlan, elfoghatatlan és kitoloncolhatatlan. Önmagában a terjedés tudata, a rémület, a passzív csüggedés, hogy nem látod, mégis érzed, nem tudod, mikor, hol támad. Ez a rücskös, rózsa formájú micsoda, élő és alig létező – a vírus a lelket kezdi ki. Le fogjuk győzni, mondja a vezér, de pillanatnyilag azt sem tudjuk, hogy hol van. Az ember tesz, vesz, telefonál, rágyújt, kinéz az ablakon, morzsolgatja a magány napjait, ám váratlanul jön a légszomj, alattomos, émelygő szédülés, reszelős fájdalom mellkastájon.

Jellegzetes kép (címlap is volt), ahogy a nagy macher, a nép vezére, reménytelen arccal ül a kórházi ágyon. Körülötte a csőd. Mit lehet mondani? Nyilvánvaló, hogy „össze kell fogni”, de nem tudjuk, kivel, és nem tudjuk, ki ellen. Vigyázni kell, vigyázunk is, majd piszkálni kezdjük az orrunkat, és máris ott az a valami.

Itt nincs mit intézkedni. Nem segít se határzár, se maszk, se boltzár. Ellenőrzés és fizetésemelés. Szinte semmi, amit a modern állam meg tud tenni. Eltérő megoldások vannak. Kelemen pápa a nagy pestis idején fáklyákat, füstölőket égetett, a háttérben szenténekek zengtek, és ez bejött. A szentatya megúszta. Orvosa, Guy de Chauliac, a pestis első krónikása hagymalevet ivott borssal, citromfűvel és levendulalevéllel, reszelt fakéreggel. Ő is túlélte. A pestist és az orvosságot is. Sejtéseink nekünk is lehetnek. Vannak kiváló lélegeztetőgépeink.

Az ellenzéki kampánytanácsadó őrjöng: ezek milyen bénák, ezt sem tudják meglovagolni. Ötletek ugyanis lennének. Emeljék fel a pedagógusbéreket, zárják be az iskolát, a parkot, osztogassanak még több maszkot. Teszteljenek, enyhítsenek és szigorítsanak, büntessenek. Jöjjön a kijárási tilalom. Aggódó fontoskodás az arcokon. Ellenkampányok szintén akadnak. Mit csinál megint ez a Karácsony? Hullik a nép a Pesti úton. Mi ez? Ne szedjünk parkolási díjat. Vezessünk be új adófajtát. Nevezzük szolidaritási adónak. Majd hírnök jő: pozitív lett a főminiszter, tegnap dél óta csak online miniszter. A járvány nem politikai mező. A kormányokat persze erodálja. A hatalom mindent benyelő kompetenciáját szétroncsolja, az ellenzéket lenullázza. Mindentudó prognózisok is vannak. Áprilisra az egész véget ér. Már érkezik vakcina. Mindenkit meggyógyítunk.

A katharok a nagy félelem harmadik évében érkeztek meg. Csoportban jöttek Szászország felől. Szöges ostorral csapkodták magukat. A mezítelen testek, az ének, a halálvágy, a csorduló vér fél Európát delejezte. Felemelő volt. Félelmes és izgató. És hogy az aktív, társadalmi cselekvés mezejére lépjenek, Genf városának piacán meglincseltek tizenöt zsidót.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.