Kíméletlen és pusztító zsarolóvírus terjed: érdemes mindenkinek figyelnie

A zsarolóvírus agresszíven támad, és tényleg mindent visz.

2025. március 28., 10:40

Szerző:

Az Akira.C nevű zsarolóvírus egyre nagyobb fenyegetést jelent a számítógépes rendszerekre, mivel nemcsak fájlokat titkosít, hanem további pusztító műveleteket is végrehajt az eszközökön – figyelmeztet cikkében a biztonsagportal.hu. A kártevő célja, hogy az áldozatokat váltságdíj kifizetésére kényszerítse, miközben a Windows árnyékmásolatainak törlésével nehezíti az adatok helyreállítását.

A portál megjegyezte, hogy a vírus rendkívül széles körben képes fájlokat titkosítani, beleértve dokumentumokat, multimédiás fájlokat, adatbázisokat is. Emellett a virtuális gépekhez kapcsolódó állományokat is veszélyezteti. Mindezt pedig egy előre meghatározott kiterjesztéslista alapján végzi, amely a rendszermappák kivételével minden könyvtárra kiterjed.

Ráadásul a zsarolóvírus elég rafkós, hiszen annak érdekében, hogy a titkosítás zavartalanul végbemenjen, az Akira.C több olyan háttérfolyamatot és szolgáltatást is leállít, amelyek akadályozhatnák a műveletet. A folyamatos fejlesztések miatt egyébként a zsarolóprogram egyre veszélyesebb, így a felhasználóknak kiemelten fontos a rendszeres biztonsági mentések készítése és a megfelelő védelmi intézkedések alkalmazása.

Többféle zsarolóvírus is terjed

Ahogyan arról korábban beszámoltunk, magánszemélyek és cégek életét is megnehezíthetik a csalók, ugyanis a zsarolóvírusokat még mindig viszonylag gyakran alkalmazzák. Aki még soha nem hallott ezekről, nem is minden esetben tud azonnal reagálni egy esetleges támadás esetén. Érdemes felkészülni minden eshetőségre, ehhez azonban nélkülözhetetlen, hogy mindenki tisztában legyen a lehetséges veszélyekkel. Az internetes kártevők elleni védekezésben jártas ESET szoftvergyártó összegyűjtötte, mikor érdemes körültekintően eljárni, az erről szóló írásunkat ezen a linken érheti el.

Így lehet védekezni a zsarolóvírusok ellen

A CISA és az FBI korábban néhány általános tanáccsal szolgált a zsarolóvírusok elleni védekezéshez, melyek a következők voltak: 

  • biztonsági mentések rendszeres készítése (beleértve az off-site rendszermentéseket is);
  • az operációs rendszerek, alkalmazások és informatikai eszközök rendszeres frissítése;
  • hálózati szegmentáció alkalmazása;
  • kétfaktoros hitelesítés bevezetése (ahol csak lehet);
  • privilegizált felhasználói fiókok kiemelt védelme.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Annette Riedl/dpa Annette Riedl / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)