Egy új, eddig teljesen ismeretlen vírus terjed

Kutatók eddig több mint 280 rosszindulatú androidos alkalmazást fedeztek fel, melyek a vírus forrásai voltak.

2024. szeptember 9., 12:31

Szerző:

Egy olyan új, és minden eddiginél aljasabb vírus terjed az androidos mobiltelefonokon, amilyennel eddig még a szakemberek sem találkoztak. Kutatók eddig több mint 280 rosszindulatú androidos alkalmazást fedeztek fel, amelyek mindegyike optikai karakterfelismerést használt kriptopénz-tárca hitelesítő adatok ellopására a fertőzött eszközökről – írja cikkében a Portfolio.

Így működik az agresszív vírus

A gazdasági portál szerint a rosszindulatú alkalmazások banki, kormányzati appnak, streaming szolgáltatók és közműszolgáltatók hivatalos alkalmazásainak álcázzák magukat. Ám valójában a fertőzött telefonokat szöveges üzenetek, névjegyek és a tárolt képek után kutatják át, és titokban elküldik azokat az alkalmazásfejlesztők által irányított távoli szerverekre. 

Az alkalmazások fertőzött webhelyekről érhetőek el, és a célpontoknak küldött adathalász üzenetekben terjesztik őket. Szakemberek szerint egyelőre nincsen semmi jele annak, hogy az alkalmazások bármelyike elérhető lett volna a Google Play-en keresztül.

A felfedezett kártevő vírus elég innovatív, miután annak fejlesztői optikai karakterfelismerő szoftvert alkalmaznak, ami a gépelt, kézzel írt vagy nyomtatott szöveg képének gépi kódolású szöveggé történő átalakítását végzi. A technológia segítségével a csalók megpróbálják kinyerni kriptopénz-tárcák hitelesítő adatait, amelyek a fertőzött eszközökön tárolt képeken találhatók meg. Sok pénztárca lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy véletlenszerű szavak sorozatával védje pénztárcáját. Ezeket a hitelesítő adatokat a legtöbb ember könnyebben megjegyzi, mint a privát kulcsban megjelenő hosszú karaktersorokat. 

A vírusok ezért annyira sikeresek

Az internetes és mobilos vírusok áldozatai számára az egyik legnagyobb nehézséget az okozza, hogy nem számíthatnak kártérítésre, hiszen az esetek többségében nem ellopják az adataikat, hanem ők maguk árulják el azokat.

A bűnözők ma már továbbképzik magukat, és pszichológiai módszereket használnak mások megtévesztésére. A szakemberek szerint ezek ellen csak úgy lehet védekezni, ha minden, idegentől származó megkeresést fenntartásokkal kezelünk.

A vészhelyzetre hivatkozó kéréseknél is érdemes higgadtan reagálni, és először átgondolni, hogy van-e realitása a történetnek. Ugyanezen logika mentén érdemes azt is mérlegelni, hogy egy irreális akció mögött vajon nem állnak-e csalók. A netes vásárlások eleve hordoznak magukban némi kockázatot, de aki nem tudja felmérni, mely weboldalak számítanak megbízhatónak, szinte biztos anyagi kárt fog szenvedni.

Az érzelmi zsarolás is bevett módszer, amivel megpróbálnak az ember lelkére és segítő szándékára hatni, vagy éppen arra, hogy egy adott terméket vagy szolgáltatást nagyon szeretne megkapni. Ezek ellen úgy lehet a leghatékonyabban védekezni, ha nem adunk ki magunkról személyes információkat, és a legjobb szándék mellett sem utalunk azonnal pénzt egy ideges bankszámlára.

Ha pedig máshogyan nem érnek célt, a csalók általában sürgetni kezdenek, vagy éppen nagyon gyors döntésre kényszerítik áldozataikat. Mindig gyanús, ha egy meghirdetett termékre azonnal érkezik egy megkeresés, ahogyan az is, ha nem hagyják, hogy nyugodtan átgondoljunk egy tranzakciót. A szakértők azt tanácsolják, soha ne hagyjuk magunkat hirtelen döntésekre kényszeríteni. 

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Freepik)