Vigyázat! A szívbeteg belehalhat az Mp3-lejátszóba!

Az iPodhoz hasonló MP3-lejátszókhoz használt fülhallgatók megzavarhatják a pacemakerek és a beültethető defibrillátorok működését - jelentették be szakemberek az Egyesült Államokban.

2008. november 10., 21:19

Míg maguk az MP3-lejátszók nem jelentenek veszélyt az olyan szívritmus-szabályozó készülékek számára, mint a pacemaker és a defibrillátor, addig a zenelejátszókhoz használt fülhallgatók igen. Ugyanis az ezekben található apró, de erős mágnesek, 3 cm közelségbe kerülve a beültetett szerkezetekhez, megzavarhatják annak működését - jelentették be a kutatók az American Heart Association New Orleans-i találkozóján.

William Maisel, a bostoni Beth Israel Egészségügyi Központ orvosa vezette az a kutatócsoportot, mely nyolcfajta, az MP3-készülékekhez használatos fülhallgatót tesztelt 60 pacemakerrel vagy defibrillátorral rendelkező páciens részvételével. A fülhallgatókat a páciensek mellkasára, közvetlenül a beültetett szerkezetek fölé helyezték. A résztvevők egynegyedénél észleltek rendellenességet a készülékek működésében, a defibrillátort használók körében kétszer nagyobb előfordulási aránnyal, mint a pacemakeresek esetében. Egy, a találkozón bemutatott másik tanulmány szerint, a bluetoothként ismert vezetéknélküli technológiával rendelkező mobiltelefonok nem hátráltathatják a készülékek működését.

A pacemaker elektromos impulzusokat küld a szívnek, ezáltal lassítva vagy gyorsítva a szívritmus sebességét. A fülhallgatóban található mágnes hatására azonban akkor is küldhet jelet, ha nincs is rá szükség, így előidézve a szokásosnál erősebb szívdobogást, vagy akár ritmuszavart is. Egy beültethető defibrillátor jeleket küld a szívnek, normalizálva annak működését, ha túl gyorsan vagy lassan verne. A mágnes ezt a funkciót deaktiválhatja, így a készülék figyelmen kívül hagyná az abnormális szívműködést és nem korrigálná.

A fülhallgató eltávolítása után azonban a beültetett szerkezetek újra rendesen működnek. "A páciensek nyugodtan használhatják a fülhallgatókat egészen addig, amíg az a fülükben van, és nem kerül a készülékek közelébe" - mondta Maisel. "Tehát a pacemakerrel vagy defibrillátorral rendelkezőknek nem kellene a mellkasukhoz közel, az ing-, illetve a kabátzsebükben tartaniuk az éppen használaton kívül lévő fülhallgatókat, vagy engedni másoknak, hogy ilyen szerkezettel a fülükben pihentessék fejüket a páciens mellkasán" - tette hozzá az orvos.

A legtöbb MP3-tartozék mágneses mezőjének ereje hússzor magasabb annál a küszöbnél, amely bezavarhat a beültetett szerkezetek működésébe. Ezek legtöbbjét olyan cégek gyártják, mint a Sony és a Philips.