Ön is használta ezt a funkciót? A telefon hosszú időn át lehallgathatta

Sokan indítottak pert az Apple ellen, mert úgy sejtik, a telefon felhasználásával hallgathatták le a beszélgetéseiket.

2025. január 3., 10:48

Szerző:

95 millió dollár kifizetésével igyekszik rendezni az Apple azt a csoportos pert, amely azért indult, mert rengeteg felhasználó úgy gondolja, hogy korábban a techóriás által gyártott telefon lehallgathatta a magánbeszélgetéseket – számolt be róla a CBS News.

Hatalmas újdonság volt az Apple virtuális asszisztense, a Siri, amely nemcsak a telefonok, hanem számos más digitális eszköz működésében is fontos szerepet játszik. A funkció lehetővé teszi bizonyos eszközök hangalapú vezérlését, amely jelentősen megkönnyítheti a mindennapokat. Mivel a virtuális asszisztenshez angol nyelvű parancsokat szükséges intézni, elsősorban az amerikai piacon aratott nagy sikert, de Európában is nagy népszerűségnek örvend.

Mégis az Egyesült Államokban robbant ki az a lehallgatási botrány, amely miatt rengeteg felhasználó közösen indított pert a techóriás ellen. Az Apple ugyan tagadja a vádakat, mégis kártérítést fizet.

A telefon is megfigyelhette a felhasználókat

Bár az Apple egyre gyakrabban hangoztatja, hogy mennyire fontosnak tartja a magánélet védelmét, a felperesek szerint korábban a vállalat eszközeibe beépített személyi asszisztens megfigyelte a beszélgetéseiket azért, hogy ezen információkat továbbértékesítse.

A vádak szerint a virtuális asszisztens akkor is aktiválódott, amikor ez nem állt szándékában a felhasználóknak. Az Apple néhány éve bevezette, hogy a „Hey Siri” felszólításra bekapcsoljon a funkció az eszközökön, és talán éppen ez volt a hiba forrása, ugyanis az eszközök nem csak erre a szóösszetételre reagálhattak. A felperesek arról számoltak be, hogy olyan hirdetéseket és megkereséseket kaptak, amelyekről csak beszélgettek az eszközök jelenlétében, ám sosem kerestek rá azokra az interneten. Mindebből szerintük egyértelmű, hogy a készülékek rögzítették a magánbeszélgetéseiket, majd azokat eljuttatták azokhoz a vállalatokhoz, akiknek a termékeiről szó esett.

A per már öt éve zajlik, az Apple pedig tagadja a vádakat, és semmilyen jogsértést nem ismer el, sőt a vállalat képviselői kifejtették, hogy a cég magánélet védelméért folytatott küzdelme szöges ellentétben áll azzal, hogy értékesítse az ilyen jellegű információkat, és erre soha nem is volt példa. Ugyanakkor az Apple szeretné lezárni az ügyet, így 95 millió dollárt, átszámítva nagyjából 38 milliárd forintot hajlandó kifizetni a felpereseknek, amennyiben a beadványt az Egyesült Államok bírósága jóváhagyja. Egy-egy panaszos azonban nem számíthat nagy kártérítésre, hiszen a kárigényét bárki bejelentheti, akinek 2014. szeptember 17. és 2024. december 31. között olyan Apple által gyártott eszköze volt, amelyen működött a Siri. A becslések szerint csak az érintettek 3-5 százaléka él majd a lehetőséggel, ám ez is azt jelenti, hogy a hatalmas összeg sokfelé oszlik majd el, így egy-egy panaszos nagyjából 20 dolláros kártérítést kaphat majd.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)