Rebegjünk hálát a halaknak, ha nem lesz klímakatasztrófa

A halak emésztőrendszere kulcsfontosságú szerepet játszhat az óceánok egészségének fenntartásában - állapították meg amerikai és brit kutatók.

2009. január 16., 13:52

Villy Christensen és munkatársai a Science tudományos magazin legutóbbi számában közlik számítógépes modellezésük eredményeit. Eszerint a csontos halak (Osteichthyes) nagy mennyiségű szervetlen szénvegyületet, elsősorban kalcium-karbonátot termelnek. A krétaszerű anyag segít az óceánok savegyensúlyának fenntartásában és nélkülözhetetlen a tengeri élethez. A British Columbia Egyetem kutatói szerint a halak bolygónk szénciklusára gyakorolt hatásukon keresztül csökkentik a klímaváltozás negatív következményeit.

A Föld teljes csontoshal-állományát 812 millió és 2 milliárd tonna közé teszik - írta az MTI.

A tudósok eddig úgy vélték, hogy a tengerekben található kalcium-karbonát csak a mikroszkopikus méretű planktonokból származik. A mostani megállapítások szerint azonban a vegyület teljes mennyiségének háromtól 15 százaléka a csontos halaktól ered - mondta Rod Wilson, a brit Exeter Egyetem kutatója, a tanulmány társszerzője. A tengerben élő állatfajoknak mintegy 90 százaléka tartozik a csontos halak osztályába. A cápák és ráják nem közéjük, hanem a korábban kialakut porcos halak (Chondrichthyes) osztályába tartozik. A csontos halak mészkristályokat termelnek az emésztőrendszerükben, amely krétaszerű szilárd anyagként ürül ki szervezetükből.

"Globális éghajlatváltozásra gyakorolt hatásuk miatt a halak a jövőben vélhetően még nagyobb befolyással lesznek óceánjaink kémiájára" - állapítja meg közleményében Wilson.