Peter Higgs és az isteni részecske
A svéd Királyi Tudományos Akadémia az idei fizikai Nobel-díját megosztva a brit Peter Higgs-nek és a belga François Englert-nek ítélte, ahogy ezt már sokan és régóta várták. De Peter Higgs-nek nyoma veszett, mindenki őt keresi. Az egyetemi e-mail címére százasával érkező gratuláló leveleket nem látta, csak Alan Walker, az Edinborough-i Egyetemi kollégája tudja fogadni az üzeneteit. A svéd Királyi Akadémia értesítését sem látta.
Az 1929-ben született Peter Higgs régóta várományosa a fizikai Nobel-díjnak, különösen a róla elnevezett Higgs-bozon, – amelyet ”isteni részecskeként” szoktak nevezni – megjövendölése óta.
Kollégája, Alan Walker szerint a friss Nobel-díjas valószínűleg valahol a skót felföldön tartózkodik, távol a világ zajától. – Én fogadom a hívásait – meséli Walker. – Nincs sem telefonja, sem számítógépe, sem tévéje. Azt sem tudom, hogy hallott-e a hírről. Az összes levele az egyetemi e-mail címére jön.
A Svéd Királyi Tudományos Akadémia e-mailen keresztül próbálta értesíteni, de Alan Walker nem látott ilyen elektronikus levelet.
– Néhány évvel ezelőtt vettünk neki egy számítógépet – meséli Walker – de miután megmutattam neki, hogy hogyan működik, többet felé sem nézett. Azt hiszem, most az unokája használja.
Egy anonim forrás úgy tájékoztatta a svéd távirati irodát, hogy a professzor emeritusnál nincs mobiltelefon. – Őszintén szólva, fogalmunk sincs, hol van, nem tudjuk felvenni vele a kapcsolatot. Különös, ám a brit tudós nem lelkesedik a modern technika iránt, mondta a név nélküli forrás.
Még különösebb, hogy a szemérmes brit Nobel-díjas előre megírta üdvözletét a Nobel-bizottságnak:
”Megható, és köszönöm a Királyi Akadémiának, hogy én vehetem át a díjat. Gratulálni szeretnék mindenkinek, aki hozzájárult az új részecske felfedezéséhez, és köszönöm a családom, a barátaim és a kollégáim támogatását.”
Peter Higgs 49 évvel ezelőtt(!), 1964-ben jósolta meg a részecske létezését, amit egy évvel ezelőtt sikerült bizonyítani a svájci Cern hadronütköztetőjében (LHC) végzett kísérlettel, amit a tudomány történetének egyik legnagyobb felfedezéseként tartják számon, és amely magyarázatot ad a saját létezésünkre.
Most már csak az eltűnt Peter Higgs-t kellene ”felfedezni”.
További Nagy-Britanniával kapcsolatos írásokat olvashat az
angolosan.huweboldalon.