Androidos telefont használ? Nagy veszélyben van, ha ezt nem teszi meg minél hamarabb
Minden telefon érintett, a tulajdonosoknak most muszáj cselekedniük.
Bizonyos időközönként minden telefon esetében szükségessé válik néhány biztonsági intézkedés végrehajtása, amelyet azonban sokan elmulasztanak. Ezzel kockáztatják a telefon működését, ezúttal pedig még veszélybe is sodorhatják magukat a késlekedéssel – figyelmeztetett a Bleeping Computer.
A szoftverfrissítések szükségesek ahhoz, hogy egy-egy készülék megkapja az optimális működéséhez nélkülözhetetlen újdonságokat, valamint ahhoz is, hogy az időközben felfedezett esetleges biztonsági réseket is kijavítsák. A telefonok bizonyos időközönként felugró üzenetben jelzik, ha megjelent egy frissítés, amely letöltés után már telepíthető is. Csakhogy ez az értesítés gyakran olyan időpontban érkezik, amikor egyszerűen nincs idő ezzel foglalkozni.
Fontos tudni, hogy a frissítésbe csak akkor szabad belekezdeni, ha a telefon töltöttsége eléri legalább az 50 százalékot, és azzal is kalkulálni kell, hogy telefontípustól, illetve a szoftverfrissítési csomag méretétől függően 5-10 percig nem használható majd a készülék, még segélyhívásra sem. Előbbi azért fontos, mert ha a frissítés közben lemerül a készülék, az akár végzetes kárt is előidézhet benne, míg utóbbi esetében lényeges, hogy tudjuk nélkülözni a készüléket pár percig. Éppen ezért megfelelő körülményeket kell teremteni a művelethez, sokan azonban megfeledkeznek erről, és akár hetekre is elhalasztják az elvégzését, pedig ezzel kiszolgáltathatják magukat a hackereknek.
A telefon frissítése most valóban nem várhat
A Google néhány nappal ezelőtt kiadta az aktuális, márciusi frissítéseket tartalmazó csomagot, amelyet mindenkinek érdemes minél hamarabb telepíteni, aki Android alapú telefont használ. Mint az a portál cikkéből kiderül, 43 biztonsági rést fedeztek fel a korábbi szoftverben, ezeket javítja ki a legújabb szoftverfrissítés.
A hibák egy részét maguk a fejlesztők tárják fel, de sok esetben csak használat közben derül ki, hogy bizonyos elemek kockázatot jelenthetnek, néha pedig a kiberbűnözők tevékenysége mutat rá a gyenge pontokra. Ezek a hiányosságok azért rendkívül veszélyesek, mert adott esetben azt is lehetővé teszik, hogy valaki távolról irányítsa a készüléket, hozzáférjen az azon tárolt adatokhoz, és akár még a banki alkalmazások belépési adatait is ellophatják ilyen módon, ezzel pedig jelentős anyagi kárt idézhetnek elő. A frissítések ezeket a támadásokat védik ki.
A mostani hiányosságokra azt követően derült fény, hogy a szerb hatóságok több lefoglalt készüléket is feltörtek a biztonsági réseket kihasználva, a naplófájlok elemzésekor pedig az Amnesty International szakértői jelezték még a tavalyi évben, hogy ezzel a lehetőséggel bármikor élhetnek a bűnözők is. A Google már januárban kijavította a hibákat, ám a gyártók ezeket csak most továbbították a felhasználók felé. Arra lehet számítani, hogy két külön frissítés is érkezik, és a szakértők azt tanácsolják, a felhasználók mindkettőt telepítsék a készülékeikre, hogy biztonsági szempontból naprakészek legyenek az eszközeik.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)