Így hat az idegekre, ha papír helyett a telefonon olvas
Bár a telefon ma már szinte mindenkinek ott lapul a zsebében, és nélkülözhetetlennek tűnik a használata, nem biztos, hogy a hagyományos megoldásokat minden esetben képes helyettesíteni.
A digitalizáció elterjedésével és a különböző műszaki eszközök rohamos fejlődésével az élet számos területén átalakultak a bevett gyakorlatok. Míg három évtizeddel ezelőtt egy telefon arra szolgált, hogy hangalapú kapcsolatot teremtsünk másokkal, mára ezek az eszközök gyakorlatilag zsebméretű számítógépként szolgálnak.
A fiatalok már ehhez a digitális világhoz szoknak hozzá, így nem is meglepő, hogy átalakult a tanuláshoz és a leghétköznapibb tevékenységekhez való hozzáállásuk is. Bár a modern eszközök sok esetben megkönnyítik az életet, és számos funkciónak köszönhetően sokkal kényelmesebbé váltak a mindennapok, ám a klasszikus módszereket sem érdemes teljesen elvetni, legalábbis ez derül egy friss kutatásból.
A telefonhasználat megváltoztatta az olvasási szokásokat, és ma már a hagyományos könyvek helyett sokan inkább e-bookot használnak. Csakhogy mindez még a szövegérértési képességekre is hatást gyakorol - derül ki Macquarie Egyetem kutatóinak tanulmányából, amelyre a HVG hívta fel a figyelmet.
A telefon nem helyettesíti a könyveket
Meglepőnek tűnhet, hogy az olvasást befolyásolja az, hogy a szöveget hol látjuk, de a korábbi tanulmányok elemzéseit összevetve egyértelmű, hogy az agy, pontosabban a szöveg feldolgozásának szempontjából a könyvek, illetve a papíron látott szöveg megértése a leghatékonyabb.
Mi történik tehát, ha valaki a könyveket rendszeresen e-bookon vagy tableten olvassa? Természetesen nem arról van szó, hogy ez haszontalan tevékenység, de a kutatások azt támasztották alá, hogy a szöveg bizonyos részleteit az olvasó nem dolgozza fel, és visszaidézni sem tudja, amennyiben egy fényes képernyőn olvassa azokat. Az e-book ilyen szempontból jobban teljesített a kutatás során, hiszen nem bocsát ki a klasszikus telefonokhoz és számítógépekhez hasonló fényt.
A felfedezés jelentőségét tovább növeli, hogy úgy tűnik, egy adott könyv elolvasása esetén az elmélyült olvasás létrejöhet a digitális eszközök segítségével is, de a rövidebb tartalmak esetében a vizuális ingerek teljesen máshogyan hatnak az agyra, és a koncentráció elvesztése is jellemzőbb. Ennek számos negatív hatása lehet: elég belegondolni abba, hogy a tanulás során a fiatalok mennyire sok információt veszíthetnek el amiatt, hogy sok esetben már nem papíralapú tankönyveket használnak.
Az eredmények hátterében sok minden állhat, többek között az is, hogy a koncentráció szempontjából nem túl előnyös az sem, hogy egy telefonon például sok minden megzavarhatja az elmélyült olvasást, akár egy beérkező beérkező üzenet is. Vizuális szempontból is jóval izgalmasabb felület, mint egy könyv, ám az kétségtelen, hogy az felületesebben dolgozza fel az innen megszerzett információkat.
A kutatók szerint ez idővel változni fog az agy alkalmazkodóképességének köszönhetően, azonban addig is érdemes egy-egy könyvet is kézbe venni.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)