Így lophatják el az adatait a csalók egyetlen rossz kattintás miatt
Nem könnyű lépést tartani a csalók újabbnál újabb módszereivel.
Aki használja az internetet, annak manapság már arra is fel kell készülnie, hogy bármelyik weboldalon, de akár a saját e-mailfiókjában is lecsaphatnak rá a csalók. A támadásokra azonban fel lehet, és fel is kell készülni, ugyanis egyre többen számolnak be jelentős anyagi károkról. Az átverések egy része megelőzhető lenne, ha az áldozatok felkészültebbek lennének – hívta fel a figyelmet a KiberPajzs.
Ehhez nem is szükséges más, csak hogy mindenki tisztában legyen azzal, hol és hogyan leselkedhetnek rá veszélyek az interneten. Fontos tudni, hogy a bűnözők számára a személyes adatok hatalmas értéket jelentenek, így mindent megtesznek annak érdekében, hogy ezekhez valamilyen módon hozzájussanak. Valójában minden támadás arra megy ki, hogy ezeket az áldozat vagy önszántából, vagy figyelmetlenségből kiszolgáltassa nekik.
Amikor egy hamis weboldalon vesznek rá valakit arra, hogy bankkártyával fizessen egy - egyébként nem létező - termékért, akkor sem csak annyi a bűnözők célja, hogy egyetlen alkalommal pénzt szerezzenek az illetőtől. Ezzel a módszerrel legfeljebb egyszeri, néhány tízezer forintos bevételre tennének szert. A valós cél sokkal inkább az, hogy hozzájussanak a teljes bankszámlához, és kiürítsék azt. Éppen ezért érdemes egy lépéssel előttük járni.
A csalók miatt a digitális eszközök is veszélyben vannak
Sok esetben egy hamis üzenet csak azért érkezik SMS vagy e-mail formájában, hogy a benne található linkre mindenképpen rákattintson a címzett, és ennyi elég is ahhoz, hogy rosszindulatú szoftverek települjenek a telefonra vagy a számítógépre.
Ezek többnyire olyan kémprogramok, amelyek észrevétlenül megtelepednek az eszközön, majd ugyanilyen észrevétlenül a háttérben működnek, és megfigyelik a felhasználó szokásait. Nagyon gyakran még arra is képesek, hogy képernyőfotókat készítsenek, majd azt továbbítsák a bűnözőknek. Könnyű belátni, hogy egy banki alkalmazásba belépve minden ehhez szükséges jelszót rögzíthet a kártékony program, ez pedig gyakorlatilag azonnali károkat okoz.
A szakemberek azt javasolják, hogy az ismeretlen feladótól érkező, gyanús üzenetekben található linkekre senki ne kattintson rá, és ha mégis szükségessé válik, hogy valahova bejelentkezzenek, inkább saját kezűleg gépeljék be az adott weboldal címét, ne kattintsanak előre megadott linkekre, ugyanis a csalók néha csupán egyetlen karakter módosításával hoznak létre egy, az eredetihez hasonlító hamis honlapot.
Emellett arra is felhívták a figyelmet, hogy a készülékek operációs rendszereit nagyon fontos naprakészen tartani, valamint gondoskodni arról, hogy valamilyen vírusirtó program fusson ezeken, ugyanis az elavult eszközök még több veszélynek vannak kitéve, a kémprogramok pedig ezeket az eszközöket törik fel a leggyorsabban.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)