Kizárt, hogy az omikron a járvány végét jelentené
Legalábbis Jakab Ferenc virológus szerint.
„Kizártnak tartom, hogy az omikron variáns elhozza a járvány végét. Ugyan elképzelhető, hogy a gyors terjedés miatt végigfertőzi az egész populációt, és valamilyen szintű védettséget mindenki szerez, de egyrészt ez a védettség nagyon gyorsan el fog kopni. Másfelől azt is érdemes szem előtt tartani, hogy ha az omikronnál egy durvább variáns érkezik, ami szintén nagyon erősen képes támadni a tüdőt, és szintén súlyos tüneteket okoz, akkor ugyanott vagyunk, ahol a part szakad” – nyilatkozta Jakab Ferenc virológus a portfolio.hu-nak.
A szakember szerint az omikron ellen megszerzett védettség nem fogja elhozni azt a kívánt immunitásszintet, ami egy új, durvább variáns kivédéséhez szükséges. „Azt gondolom tehát, hogy nem az omikron jelenti a végső megoldást a járvány leküzdésére. Hogy mit fog hozni a következő szezon, ezt most senki nem tudja megmondani” – tette hozzá.
Jakab szerint az oltás a leghatékonyabb és legjobb fegyver a járvány ellen.
„Sajnos biztosan lesznek még kisebb-nagyobb amplitúdóval fellendülő járványhullámok,de ezt még nem lehet megjósolni. Az biztos, hogy ez a vírus a felső légúti fertőzéseink palettájába be fog épülni, és hosszú távon számolni kell azzal, hogy ha nem is ilyen szintű járványokat, de kisebb-nagyobb fertőzéseket biztosan fog okozni”
– jelentette ki a virológus, aki szerint a koronavírusok ellen nem alakul ki hosszú távú védettség. A szakember úgy tartja, hogy a SARS-2 koronavírus esetében a védettség rövid ideig tart és nem életen át tartó. „Szerintem nem érdemes nyájimmunitásról beszélni” – tette hozzá.
A hosszú távú védekezéssel kapcsolatban a következőket állította a lapnak Jakab Ferenc:
„Egy olyan multivalens vakcina létrehozása lesz a megoldás, ami az összes korona és a jövőbeni variánsok ellen is véd.”
(Kiemelt kép: Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem virológiai kutatócsoportjának vezetője beszél a Pécsi Tudományegyetem humán reprodukciós nemzeti laboratóriuma és a virológiai nemzeti laboratórium megnyitása alkalmából tartott rendezvényen a tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjában 2020. szeptember 25-én. Fotó: Sóki Tamás / MTI)