Erről a különleges égi jelenségről nem érdemes lemaradni: mutatjuk, mikor kell az égre nézni

Csodálatos égi jelenségnek lehetünk szemtanúi november 20-án. 

2024. november 18., 12:29

Szerző:

A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleménye szerint csodálatos égi jelenséget lehet majd látni november 20-án. A Hold alatt ugyanis feltűnik majd a Mars, sőt másnap hajnalban a Méhkas nyílthalmaz csillagjai is felbukkannak majd.  

Hold-Mars együttállás

A Csillagvizsgáló közlése szerint a különleges jelenséget kézi látcsövekkel és kisebb távcsövekkel is érdemes nyomon követni, de szabad szemmel is látható lesz. A Mars november 20-án, szerdán este 22 órakor tűnik majd fel a keleti égbolton, ami pedig igazán egyedivé teszi az eseményt, hogy idén utoljára kerül ilyen közel egymáshoz a Hold és a Mars. 

Érkezik a Méhkas-halmaz

Éjfél magasságában aztán a Méhkas-halmaz is megfigyelhető lesz az égen, azonban a Hold fényessége miatt ezt már csak távcsövön keresztül lehet majd megnézni. Hajnali 5 órakor aztán a déli égboltra tekintve, a még kellően sötét égboltot egyszerre lehet látni majd a hármas égi randevút, vagyis a Hol-Mars-Méhkas-halmaz együttállást. A jelenséget egészen reggel háromnegyed 6 körülig lehet észlelni, amikor is a felkelő nap a navigációs szürkület kezdetén egyre több csillagot tüntet el a Méhkas-halmazból. Ezután a Hold-Mars párosát még egy fél órán át lehet észlelni, de aztán a bolygószomszédunk is szép lassan eltűnik az egyre világosodó égbolton – írja a Csillagvizsgáló. 

Rejtélyes foltok tűntek fel a Marson

Amint azt lapunk is megírta furcsa dolgot fedeztek fel a Marson dolgozó robotok. A NASA Perseverance roverje ugyanis a Neretva Vallis régióban lévő Serpentine Rapids vörös kőzetein rejtélyes, zöld foltokra bukkant.  A Földön hasonló árnyalatok az ősi, vöröses kőzetrétegekben gyakoriak, amik akkor alakulnak ki, amikor folyékony víz szivárog át az üledéken, még azelőtt, hogy az sziklává keményedne. További részletek ebben a cikkünkben. 

Folyékony vízre bukkantak 

Portálunk még augusztusban írt arról, hogy a tudósok folyékony vízre bukkantak a Mars sziklás külső rétegében. Az eredmények a NASA Mars Insight Lander adatainak új elemzéséből származnak, amely 2018-ban érte el a bolygót. Az egység egy szeizmométert is magával vitt, ami aztán négy éven keresztül rögzítette a bolygó belsejéből származó rezgéseket. E rengések elemzése során bukkantak a kutatók a folyékony víz nyomaira – közölte a BBC. A marsi sarkokon egyébként van fagyott víz, valamint a légkörben is azonosítottak már vízgőzt, viszont ez volt az első alkalom, hogy folyékony vizet találtak a bolygón. Az elemzések – melyeket a Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban – szerint a víz 10-20 kilométerrel a felszín alatt található. A felfedezés választ adhat arra a kérdésre, hogy hova is tűnt évmilliárdokkal ezelőtt a marsi víz. A bolygó ugyanis hárommilliárd éve sivatag. A felszínét korábban víz boríthatta, aminek nagy része elveszett az űrben, amikor a Mars elvesztette a légkörét. Most azonban úgy tűnik a víz egy része jelenleg is a föld alatt van a Marson. További részletek ebben a cikkünkben.

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)