Ha ezt elmulasztja, a csalók pillanatok alatt kihasználják a figyelmetlenségét
Néhány alapvető szabály betartásával a csalók támadásai kivédhetőek.
Az internet használatának elterjedésével a csalók is megjelentek az online térben, és az elmúlt években kifejezetten a legegyszerűbb módszerektől az összetett átverésekig sokféle módon igyekeznek pénzhez vagy adatokhoz jutni. A támadások nem ritkán arra irányulnak, hogy hozzáférjenek áldozataik bankszámláihoz, amelyet éppen maguk a sértettek tesznek lehetővé azzal, hogy nem elég körültekintőek – figyelmeztetett a KiberPajzs.
Egyes hivatalos ügyek intézése leegyszerűsödött, hiszen számos szolgáltató, pénzintézet és cég saját applikációkon keresztül teszi lehetővé a számlák befizetést és a pénzügyi tranzakciók indítását. Ez azonban veszélyeket is rejt, és aki felkészületlen, könnyen bedőlhet a bűnözőknek. A kiberbiztonsági szakemberek elárulták, mire kell kiemelt figyelmet fordítani az online térben.
A csalók ezeket a hibákat használják ki az átverésekhez
Nagyon fontos, hogy az online vásárlások során minden esetben meg kell győződni a weboldal hitelességéről. Ezt a legkönnyebben az URL-cím ellenőrzésével lehet megtenni, ezen kívül érdemes figyelni a helyesírási és nyelvtani hibákra, amelyek szintén arra utalhatnak, hogy nem valós weboldalról van szó.
Az e-mailben érkező ajánlatok esetén is ellenőrizni kell a feladót, ugyanis aki ezt elmulasztja, és rákattint egy csalók által küldött üzenetben található linkre, hamis weboldalon találhatja magát. Az ezen keresztül leadott rendelések a legveszélyesebbek, mert egyrészt az átutalt pénz azonnal a bűnözőknél landol, másrészt a kártyaadatokat is ellophatják, így azokkal később is visszaélhetnek. Fontos mérlegelni azt is, hogy megéri-e előre fizetni az adott termékért, megbízható-e a kereskedő.
A banki alkalmazások esetében különösen körültekintően kell eljárni, az ezekhez tartozó jelszavakat és PIN-kódokat soha, sehol nem szabad megadni. Gyakori hiba, hogy egy esetleges incidenst követően az áldozat nem változtatja meg a jelszavát. Erre ég akkor is szükség van, ha visszaélés ugyan nem történt, de az már kiderült, hogy a jelszó illetéktelen kezekbe került. ilyen esetekben mindenképp csere szükséges, és érdemes erős jelszavakat, akár nehezen kitalálható mondatokat kitalálni, így megerősítve az adott felület védelmét.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)