Újabb bank adott ki figyelmeztetést: a Black Friday alatt veszélyben vannak a bankszámlák
Egész évben érdemes óvatosnak lenni, de a Black Friday időszaka akkor is kiemelt jelentőséggel bír, ha nem kap el a vásárlási láz.
A Black Friday alatt jellemzően minden áruház akciókkal készül, ám ez a csalók számára is ideális alkalom arra, hogy bárkit rászedjenek, akár a bankszámlák is veszélybe kerülhetnek ilyenkor – figyelmeztetett az Erste Bank abban a levélben, amelyet minden ügyfelének kiküldött, és amelynek tartalmát a weboldalán is megosztotta.
Az ünnepek közeledtével a szokásosnál is többen adnak le rendeléseket az interneten keresztül, hiszen a webshopokban is többféle kedvező ajánlat közül válogathatnak a vásárlók. Emellett az interneten való böngészés közben bárki belefuthat olyan hirdetésekbe, amelyek kedvező áron hirdetnek népszerű termékeket. Csakhogy aki nem gondolja át, hova kattint, illetve ne gyanakszik az irreálisan kedvező árak láttán, akár veszélybe is sodorhatja magát.
Nem minden arany, ami fénylik, avagy a Black Friday sötét oldala
Ahogyan arra a pénzintézet is felhívja a figyelmet, érdemes körültekintően eljárni, ugyanis egyre gyakrabban fordul elő, hogy már a Google-ben való keresés is veszélyeket rejt magában. Aki konkrét termékre vagy márkára keres rá, annak azt tanácsolják, hogy legyen nagyon figyelmes, ugyanis a Google első találatai között egyre gyakrabban fordulnak elő hamis weboldalak. Sokan adnak le ezeken keresztül rendeléseket, és akár még előre ki is fizetik a terméket.
A pénz azonban a csalóknál landol, a termék pedig sosem fog megérkezni. Ami azonban ennél is nagyobb probléma, hogy nem csak a termék árával károsíthatják meg a gyanútlan vásárlót. Aki egy ismeretlen weboldalon megadja a bankkártyája adatait, könnyen kiszolgáltathatja magát a bűnözőknek, akik a megszerzett adatokkal akár ki is üríthetik a bankszámlát. Az is hatalmas problémát jelent, hogy bár a bankok többsége többféle védelmi funkciót is bevezetett, ilyen például a kétfaktoros hitelesítés, ám sokan anélkül hagynak jóvá tranzakciókat, hogy ellenőriznék a kereskedő nevét, illetve az összeget.
A védelmi intézkedések sok esetben megakadályozzák, hogy a csalók azonnal hozzáférjenek a bankszámlához, ám jellemzően nem adják fel ezen a ponton. Ha sikerül többféle adatot is beszerezni egy adott személytől, akkor egyre gyakrabban próbálkoznak azzal, hogy telefonon veszik fel vele a kapcsolatot, és banki ügyintézőnek kiadva magukat igyekeznek rávenni az ügyfelet arra, hogy adjon ki további adatokat, illetve hogy utalja át a pénzét egy megbízható számlára. Ez utóbbi beszélgetést azzal kezdik, hogy hackertámadás érte a banki felületet, és csak az átutalással helyezhetik biztonságba a pénzüket.
A pénzintézet figyelmeztetett, hogy senki ne adja ki a banki adatait idegeneknek, és arra is felhívta a figyelmet, hogy az online vásárlások során is csak megbízható helyről, ismert kereskedőtől, a weboldal ellenőrzését követően érdemes megrendelni bármilyen terméket.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)