Kiderült, hogy agytumort kockáztatnak-e, akik rendszeresen és hosszú ideig telefonálnak

Lezárult a több évtizedes kutatás, kiderült, hogy van-e összefüggés a mobiltelefonozás és az agyrák kialakulása között.

2024. március 12., 13:51

Szerző:

A mobiltelefon világszerte az egyik legelterjedtebb elektromos eszköz, amelyből anyagi helyzettől függetlenül szinte minden család tart otthon legalább egyet. Sokan fejezték ki az aggodalmukat amiatt, hogy a rendszeres telefonálás egészségünket is veszélyeztetheti, főleg az agytumortól tartottak egyesek amiatt, mert közel a fejünkhöz üzemeltetjük az eszközt. Egy, a stockholmi Karolinska Intézet és az Imperial College London által kezdeményezett, nagyszabású nemzetközi kutatás arra kereste a választ: nagyobb-e az agydaganat kockázata azoknál, akik sokszor és hosszú ideig használnak mobiltelefont?

Csaknem két évtizedes kutatás zárult le, amely a telefonhasználat és az agytumor kialakulásának kapcsolatát vizsgálja

A telefonokból érkező rádiófrekvenciás elektromágneses sugárzás élettani hatásait régóta vizsgálják, a most lezáruló, úgynevezett COSMOS kutatást is több mint 17 évvel ezelőtt indították. A tanulmányban csaknem 250 ezer olyan ember egészségügyi adatait vizsgálták meg, akik bizonyos rendszerességgel és időtartamban használnak mobiltelefont. 2007 és 2013 között öt országból gyűjtöttek mobiltelefon-használati adatokat, a résztvevőket ezután a rákregiszterekben követték nyomon, hogy rögzítsék az újonnan kialakult agytumorokat.

Megnyugtató eredmények születtek, a kutatócsoport ugyanis

nem talált összefüggést az agydaganat, illetve a telefonhasználat gyakorisága között.

A tumor előfordulása a legtöbbet telefonáló 10 százaléknál sem tért el számottevően azokhoz képest, akik náluk jóval kevesebbet használják ezt az eszközt. Azoknál az embereknél, akik több mint 15 évvel a COSMOS kérdőív kitöltése előtt kezdtek el mobiltelefont használni, nem volt nagyobb a betegség kockázata, mint azoknál, akik rövidebb ideig használtak mobiltelefont.

Hasonló eredményre jutott a WHO is

Nem növeli az agydaganat kockázatát a mobiltelefon mindennapi használata egy húsz évet felölelő tudományos kutatás eredménye szerint – közölte az Egészségügyi Világszervezethez (WHO) tartozó Nemzetközi Rákkutatási Hivatal (IARC) Joachim Schüz vezette kutatócsoportja.

A vizsgálatot 1996-ban kezdték Nagy-Britanniában: több százezer nő először 2001-ben, majd 2011-ben újra válaszolt egy sor kérdésre a mobiltelefon-használattal kapcsolatos szokásairól. Az első körben részt vevő 800 ezer nő közül 3300-nak lett később agydaganata, és ebben semmiféle szerepet nem játszott az, hogy mióta és milyen gyakran használtak mobiltelefont.

Mivel a mobiltelefont – szemben más elektronikus eszközökkel – a fej közelében használjuk, évek óta kérdések merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy ennek milyen hosszú távú egészségügyi kockázatai lehetnek.

Az IARC-kutatással kapcsolatban a német neurológiai társaság közölte: a mobiltelefonok által kibocsátott sugárzás nem elegendő ahhoz, hogy károsítsa a sejtmagokban az örökítő anyagot és rákot okozzon. A mobilok sugárzása még ahhoz sem elég, hogy a használó testhőmérsékletét növelje.

A vizsgálat készítői megjegyezték, hogy a mobiltelefonok legújabb generációinál a sugárzás mértéke már jelentősen alacsonyabb, így manapság a folyamatos mobilozás következtében valószínűleg ugyanakkora mértékű sugárzásnak vagyunk kitéve, mint a készülékek első és második generációja idejében, amikor még csak alkalmankánt használtunk mobiltelefont.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó:  VinzentWeinbeer via Pixabay)