A kihalás fenyeget több földközi-tengeri cápa- és rájafajt

A Természetvédelmi Világszövetség közlése szerint a Földközi-tengerben élő cápa- és rájafajok több mint felét a kihalás veszélye fenyegeti. A szervezet a túlhalászatot nevezte meg a jelenség legfőbb okaként.

2016. december 7., 20:10

Spanyolországban hétfőn kiadott közleményük szerint a Földközi-tengerben élő 72 ismert fajból 39-et „a kihalás fokozott kockázata” fenyeget – írja a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő hírportál. Ezek közül húsz faj – 12 cápa- és nyolc rájafaj – a súlyosan veszélyeztetett kategóriába tartozik, vagyis csupán egyetlen lépésre van a kipusztulástól. Utóbbiak közé tartozik a közönséges pörölycápa, a nagy fehér cápa és a kékcápa.

A genfi székhelyű Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) szerint a régióban élő cápa- és rájafajok közül tizenegy rosszabb természetvédelmi státusba került a szervezet 2007-ben kiadott legutóbbi értékelése óta.

Kékcápa

Az IUCN szerint az elmúlt fél évszázad során 13 cápa- és rájafaj pusztult ki a Földközi-tenger különböző pontjain a túlhalászat folyományaként. A lokális kihalások Spanyolország, Franciaország és Olaszország vizeiben voltak inkább jellemzők, valamint az északnyugat-afrikai és az Adriai-tengert övező országoknál.

Nick Dulvy, az IUCN cápákra specializálódott csoportjának közleménye szerint a kormányoknak „halászati kvótákat kellene bevezetniük és védett övezeteket kellene kialakítaniuk hazai szinten”.

Mint fogalmazott: „a fogyasztóknak pedig tisztában kell lenniük azokkal a kockázatokkal, amelyeket ezeknek a termékeknek a megvásárlása von maga után”.

A kutatók szerint a cápákat és közeli rokonaikat, a rájákat sújtja leginkább a túlhalászat, mivel nagyon sok fajuknál évekbe telik, mire a fiatal példányok elérik az érett kort és emellett viszonylag kevés utód is születik. (MTI)

Tényleg meghosszabbítható az élet a biohacking segítségével, vagy ez csak egy hangzatos áltudomány? Mikor özönlik el Magyarország utcáit a kiborgok és a transzhumánok? Már elérhetők az MVM Future Talks tudományos sorozat nagyköveteinek dokumentumfilmjei, amelyekben olyan neves tech innovátorok szólalnak meg  az „örök élet” lehetőségeiről, mint Giulia Enders, Teemu Arina, Ulbert István vagy  Joe Cohen.