Retró rejtvény: mi illik a kérdőjel helyére ebben a diagramban? Ha 20 másodperc alatt rávágja, ön kész zseni!
Ma egy kissé retró rejtvénnyel jelentkezünk, 40 fölöttiek előnyben!
Annál többet nem segítünk az alábbi rejtvénnyel kapcsolatban, hogy fele részben meglehetősen retró témában kell jártasnak lenni hozzá. Meg tudja mondani, mi illik a kérdőjel helyére?
Retro rejtvény Venn-diagrammal
Játszottunk már ilyet itt a 168.hu-n a Szórakozás rovatban, és most jöjjön egy felerészben retró forduló! Az ábrából reményeink szerint egyértelmű, hogy mi a feladat, de máris írjuk egy kicsit részletesebben. Két csoportot lát az alábbi diagramban. A piros mezőben hat elem látható, a fehérben szintén. A mezőkről azonban leszedtük a címkét – így is rájön, hogy mi köti össze az azonos halmazba tartozók szavakat-neveket? Ha rájött, akkor már nem lesz nehéz megválaszolni a feladvány fő kérdését: mi illik a két halmaz metszetébe? Tud ön olyan szót vagy nevet mondani, ami egyaránt illik mindkét csoportba? A tesztközönségből senkinek nem sikerült 20 másodpercnél gyorsabban megfejteni ezt a feladatot, ezért ha önnek sikerül, akkor elmondhatja magáról, hogy a leggyorsabbak közé tartozik. Van kedve időre játszani? Alább talál egy visszaszámlálót, amivel mérheti az idejét az alatt pedig következik maga a rejtvény.
Mutatjuk a teljes feladványt alább. Mi illik a kérdőjel helyére?
Ábra: 168.hu/Gyulai Bence
Szabad a gazda? A megfejtést az oldal alján találja
Nem szeretjük közvetlenül a feladvány alatt lelőni a megfejtést, hátha nem mindenkinek van annyi lelkiereje, hogy ne pillantson rögtön oda, ahol a helyes válasz található. Szerencsésebb, ha egy kicsit görgetni kell, ha a szabad a gazda, ezért álljon itt minden szabad gazda tiszteletére az öreg McDonald, akinek ugye volt egy farmja, és aki remélhetőleg szabad is volt.
Itt a megfejtés
Nos, a piros körben a Biblia, közelebbről az Ószövetség egyes könyveinek a címei találhatók: Jónás könyve, Számok könyve, Krónikák könyve, Prédikátor könyve, Teremtés könyve és Királyok könyve.
Ezzel szemben a fehér halmaz az, ahol különösen jön jól, ha valaki az ezredforduló környékén már felnőtt volt. Itt ugyanis az 1999-ben indult Heti Hetes leggyakoribb-legnépszerűbb szereplőinek keresztnevei olvashatók: Jáksó László, Farkasházi Tivadar, Gálvölgyi János, Havas Henrik, Bajor Imre, Verebes István.
Ezek után a kérdés már csak az, hogy melyik az név, ami egyaránt egy ősi zsidó írás címe és a Heti Hetes gyakori szereplőjének keresztneve. Természetesen a közéleti szórakoztató műsor legnépszerűbb női szereplőjének, azaz Hernádi Juditnak a keresztneve a megfejtés, hiszen Judit könyve ott található a katolikus Bibliában Tóbiás és Eszter könyve között.
(Érdekesség egyébként a vonatkozó Wikipédia-oldalról, hogy bizonyos, nagyrészt görög nyelvű ószövetségi iratokat a Jeruzsálem i.sz. 70-ben bekövetkezett pusztulását követően összegyűlt jamniai zsidó rabbinikus iskola nem kezelt Szentírásként. Így ezek a zsidó hitéletből kikerültek, de a keresztények továbbra is Istentől sugalmazottnak tartották őket és az Ószövetség részévé váltak – ez vonatkozik többek között Judit könyvére is. Sok-sok évszázaddal később Luther és általában a reformátorok rövid ingadozás után azonban úgy döntöttek, hogy kiveszik ezeket a könyveket a bibliakiadásaikból. Az eredeti Vizsolyi Biblia még tartalmazza a zsidók által elvetett iratokat, köztük Judit könyvét is, de a későbbi Károli Bibliák már nem. A katolikusok által használt Ószövetségnek azonban mindig is része volt az összes ilyen irat, köztük Judit könyve is.)
A megfejtés tehát: Judit.
(Kiemelt kép: 168.hu/Gyulai Bence)