Helyesírási teszt: eltalálja, hogy melyik 3 mondatban van hiba?

Hogy megy a helyesírás? Könnyen kiszúrja a hibákat? Tesztelje magát az alábbi rejtvénnyel!

2025. január 3., 14:40

Szerző:

A helyesírás mintha egyre kevésbé fontos helyet foglalna el a hétköznapokban, annyira sokan írnak hibásan a közösségi médiában, hogy talán már fel sem tűnnek a tévedések. Ezt tesztelheti most az alábbi rejtvénnyel: ön kiszúrja, ha egy mondatban hiba van?

Helyesírás: melyik 3 mondat hibás?

Alább talál hét mondatot. A többségük, 4 darab, helyesen íródott, de 3 közülük tartalmaz egy-egy helyesírási hibát. Ön eltalálja, melyik 3 mondat rossz?

  1. 2025. február 1-jén lesz a következő telihold.
  2. Ne higgyétek, hogy szó nélkül hagyják!
  3. Különös betegségben szenvednek a Sváb-hegyi gesztenyefák.
  4. A telefonom szerint, ma nem fog esni az eső.
  5. Nagyon fiatalon hozzáment egy Afrika-kutatóhoz.
  6. A védőnő mindig a higiénia fontosságát sulykolja.
  7. Ez az egyik legjobb koktél recept!

Ezek tehát a mondatok. Nos, megtalálja a 3 hibát?

A megfejtés az oldal alján található

 

Hogy ne legyen túl közel a megfejtés a feladványhoz, álljon itt egy zenei videó. Görgessen még egy kicsit a megoldásért!

Itt a megfejtés

Azt mondja a magyar helyesírás szabályait tartalmazó kötet, hogy ha egy földrajzi név egy földrajzi köznévből és egy eléje járuló közszóból vagy tulajdonnévből áll, a nagybetűvel kezdett előtaghoz kötőjellel kapcsoljuk a kisbetűvel kezdett utótagot. Az -i képzős származékokban ha az alapforma előtagja tulajdonnév, ennek nagy kezdőbetűjét megtartjuk, egyébként az alakulatot kisbetűvel kezdjük. Tekintettel arra, hogy a sváb nem tulajdonnév, a sváb-hegyi kisbetűvel helyes.

Az összetett mondatok tagmondatait általában vesszővel választjuk el egymástól – az azonban, hogy a telefonom szerint ma nem fog esni az eső, nem egy összetett mondat, így nincs szükség a vesszőre. Sokan talán úgy gondolják, hogy a szabály az, hogy oda teszünk vesszőt, ahol levisszük a hangsúlyt, de sajnos a magyar helyesírás ennél komplikáltabb.

De a legnehezebb szabály minden bizonnyal az összetett szavak egybeírása: ezt rengetegen elrontják, talán azért, mert az angolban az ilyen szavakat nem kell egybeírni: a cocktail recipe teljesen jó külön. A magyarban azonban nagyon is egy szó a koktélrecept!

A három hibás mondat tehát:

a 3., a 4. és a 7.!

(Kiemelt kép: Shutterstock/mapo_japan)