Mini IQ-teszt matek nélkül: meg tudja mondani 30 másodperc alatt, melyik 6 szó illik a 6 kérdőjel helyére?
Egy IQ-teszt nemcsak matekpéldákból áll, nézzünk tehát egy olyan logikai feladványt, amiben egyáltalán nem kell számolni.
Az IQ-teszt elsősorban matematikai, számítási, geometriai feladatokat juttat az ember eszébe, pedig egyáltalán nem ez a terület az egyetlen, amivel lehet mérni a logikai, illetve absztrakciós készségeket. Ilyen feladatot talán ön még sosem csinált, érdemes tehát kipróbálni!
Mini IQ-teszt matek nélkül: mi való a 6 kérdőjel helyére?
Nos, ebben a feladatban egyszerűen csak ki kell tölteni az ábrát. Mindegyik mezőbe egy-egy szó illik. Az ön feladata kitalálni, hogy milyen logika alapján szerepelnek a szavak az egyes mezőkben, és ha ez megvan, akkor már csak ki kell tölteni a kérdőjellel jelölt téglalapokat. Azok számára, akik szeretnek időre játszani, ideteszünk egy visszaszámlálót, az alatt található a teljes rejtvény. Vigyázz, kész...
...mehet a fejtés!
Ábra: 168.hu/Gyulai Bence
A megfejtést az oldal alján találja
Ha már a táblázat első szava az édes, helykitöltőnek szerepeljen itt pár érdekesség egy édességről, a répatortáról. Ezt csak azért illesztjük ide, hogy egy kicsit görgetni kelljen a helyes megfejtésért, ne legyen ott a megoldás közvetlenül a feladvány alatt.
A répatorta őse, a répapuding, a középkor vívmánya: a torta (vagyis az angol „cake”) szót eredetileg a vikingek találták ki az ősi skandináv „kaka” szó mintájára.
Számos történész úgy tartja, hogy a süteményt is a középkorban találták fel, amikor a cukor és más édességek hiánycikknek számítottak. (A zellert is például sárgarépával helyettesítették.)
A világ első ismert répatorta-receptjét egy 1827-ben kiadott francia szakácskönyv jegyzi, ám az máig rejtély, hogy pontosan ki készítette a világ első répatortáját. Az első sütemény viszont állítólag az ókori egyiptomiakhoz köthető, akik mézzel édesített kenyereket sütöttek. Sokan ezt az édes kenyeret tartják a mai desszertek ősének.
Egy jó receptért ide kattintson!
És akkor most térjünk vissza a feladványhoz.
Itt a megfejtés
Nos, a táblázat megfejtését a harmadik oszlopnál a legkönnyebb kezdeni: ebben egyes érzékszervek szerepelnek. Valamennyi érzékszerv sorában az első két négyzetben egy-egy olyan szó van, ami leírja, hogy mit érzékelünk az adott szervvel, de az első szó pozitív, a másik pedig negatív, az első ellentéte. A negyedik oszlop pedig az adott érzékszerv latin nevét tartalmazza, tehát ennyiben műveltségi rejtvény is volt ez: tudni kellett, hogy az orr latinul nasus.
Ábra: 168.hu/Gyulai Bence
(Kiemelt kép: 168.hu/Gyulai Bence)