A buli sztárjává válna? A házi martinivel könnyedén megteheti!
A házi martini elkészítése a receptje szerint bár kissé időigényes, ám egy jó utószilveszteri bulira azért még benézhet vele.
Vannak receptek, melyek megkerülhetetlenek karácsony vagy épp az évé vége idején. Ilyen a bejgli, a halászlé, a töltött káposzta vagy éppen a virsli. De vajon mi a helyzet az italokkal, azaz mivel érdemes az ünnepi menüt lefojtani? A következőkben a házi martini receptjét osztjuk meg olvasóinkkal!
A házi martini receptje
Az igazi házi martini hozzávalói a nosalty.hu receptje szerint nem is lehetnének egyszerűbbek:
- 1 kg rizs
- 1.5 kg cukor
- 20 dkg mazsola
- 1 db vanília
- 0.5 dkg friss élesztő
- 3 db citrom (szeletelve)
- 3 db fahéjrúd
- 6 db szegfűszeg
- 3 l víz
Így készül a házi martini
A hozzávalókat egy átlátszó falú 5 literes üvegbe rakjuk, majd felöntjük 3 liter vízzel, és addig keverjük, amíg a cukor fel nem olvad, ezután lefedjük, és meleg helyre tesszük.
Két hétig minden nap keverjük meg, majd a második hét végén leszűrjük, és 1 hétre még állni hagyjuk. (Ekkor az ital még zavaros lesz.)
A harmadik hét végén lefejtjük, és jól záródó üvegbe töltjük.
Ötödik-hatodik héten már fogyasztható, bár minél többet áll, annál ízletesebb lesz! (Ekkor már egy aranysárga, átlátszó, tiszta és ízletes alkoholt kapunk.)
Ilyen a jó martini, vagy mégsem?
Noha a fenti recept is rendkívül ízletes, a martiniből finom koktél is készíthető, mely az International Bartenders Association (IBA) szerint 6 cl gin és 1 cl száraz vermut keveréke. A shakerrel készített változat elkészítési módjáról azonban megoszlanak a vélemények. John O'Hara 1935-ös regényében, a Butterfield 8-ban az egyik szereplő a rázott martinit dicséri a keverttel szemben. Nick Charles nyomozó (William Powell) A sovány ember (1934) című filmben azt mondja egy csaposnak, hogy a száraz martinit mindig a keringő ütemére rázza. Noël Coward angol drámaíró és könyvszerző véleménye szerint pedig a tökéletes martini úgy készül, hogy gint töltünk egy pohárba, majd meglengetjük Olaszország felé – ezzel arra célozva, hogy minél kevesebb vermutot teszünk a martinibe, annál jobb lesz.
William Somerset Maugham angol író szerint viszont „a martinit mindig keverni kell, nem rázni, hogy a molekulák érzékien üljenek egymáson”.De J. D. Salinger Zabhegyező című regényében is található utalás a „minél szárazabb” martinire.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Shutterstock)