Szír konfliktus: el-Aszad bukása felpörgetheti az üzemanyagok árnövekedését

Keserves árat fizethet a világ Bassár el-Aszad szíriai elnök bukásáért, az üzemanyagok ára ugyanis könnyen az egekbe szökhet.

 

2024. december 9., 13:54

Szerző:

Korábban a 168.hu is megírta, hogy az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja a szíriai hadsereg tisztjeire hivatkozva bejelentette, a felkelők elfoglalták Damaszkuszt, a 24 éve fennálló rendszer megbukott, Bassár el-Aszad szíriai elnök pedig ismeretlen helyre távozott. Azóta persze kiderült, hogy el-Aszad hol lehet (Oroszországban), mint ahogyan arra is fény derült, hogy a szíriai események aktívan befolyásolhatják az üzemanyagok árát. Ugyanis mint azt a Gulf Businessre hivatkozva a Telex írja, a két legfontosabb nemzetközi olajipari jegyzés, a Brent és a WTI határidős olajjegyzése emelkedett a történetek hatására, ugyanakkor a 0,5 százalékos drágulás egyelőre inkább csak kisebb kockázatnövekedést és nem súlyos bizonytalanságot jelzett.

A fő trend ugyanis most az, hogy Kína kereslete még mindig gyenge, és bár a Goldman Sachs szerint 2034-ig még folyamatosan növekedni fog az olaj iránti kereslet, rövid távon a szaúd-arábiai árcsökkentések és az OPEC, illetve az OPEC+ szervezet termeléscsökkentési törekvései inkább azt jelzik, hogy a kínálat nehezen találja meg a megfelelő vevőket. Ami pedig Szíriát illeti, természetesen ez a szénhidrogénekben amúgy gazdag, de több mint egy évtizede instabil ország nem volt most sem jelentős termelő. A kérdés inkább az, hogy lehetnek-e olyan következményei a konfliktusnak, amelyek a környék nagyobb kitermelőit, így elsősorban Irakot és Iránt is érintik.

Egyelőre nem kell üzemanyagár robbanásától tartani 

A héten kedden tovább csökkenhet a gázolaj ára, az üzemanyag beszerzési ára bruttó 3 forinttal lesz kevesebb. Ugyanakkor a benzin beszerzési ára egyelőre változatlan, így a kutatok sem várható sem emelkedés, sem pedig csökkenés. A gázolaj ára azonban csökkenhet, amennyiben a változást a kutakon is érvényesítik, úgy átlagosan 628 Ft/liter áron lehet majd hozzájutni, a jelenleg 631 Ft/liter helyett. A benzin aktuális átlagára 619 Ft/liter.

Persze a magyar üzemanyagárakat a szíriai helyzet csak közvetetten befolyásolja, abban más tényezőknek nagyobb szerepe van. Holoda Attila legalábbis egy bejegyzésében hosszan ecsetelte korábban, hogy az üzemanyagok ára nem csupán a nyersanyagból, a jövedéki adóból és az áfából áll össze. Bár többnyire ezzel számolnak, ha a hivatalos adatok közléséről van szó, ám a benzin árát más tételek is növelik. Ezek között szerepel például a készletezési díj, az EKR (Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer) hozzájárulás és a kiskereskedelmi különadó is, amelyek együttesen 4 százalékkal emelik az üzemanyag árát, amelynek így 50,45 százalékra emelkedik az adótartalma. Még ezen felül is számos egyéb díj terheli az üzemanyagokat, így a szakértő szerint még akkor is literenként 351 forintba kerülne a benzin, ha maga a nyersanyag teljesen ingyen jutna el a lakossághoz.

(Kiemelt képünkön Vlagyimir Putyin orosz elnök és Bassár el-Aszad szíriai elnök látható a Kremlben tartott találkozójukon. Fotó: Mihail KLIMENTYEV / SPUTNIK / via AFP)