Navracsics Tibor szerint az uniós források regionális drámát okoztak hazánkban
Magyarország a jelenlegi ciklus alapján a tagállamok felső harmadába tartozik az uniós források lehívását tekintve, annak ellenére, hogy továbbra is érvényben vannak az 55 százalékos jogállamisági felfüggesztések.
Magyarország már 1,6 milliárd euróhoz jutott az uniós forrásokból, az 55 százalékos jogállamisági felfüggesztések ellenére is. Azaz a 2021-2027-es időszakban a minket megillető 22 milliárd euróból 1,6 milliárd eurót, tehát az uniós források 7,4 százalékát kaptuk meg eddig, ami azt jelenti, hogy a tagállamok között időarányosan az első 8-ban vagyunk – közölte Navracsics Tibor, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) vezetője az Economx kérdésére.
A lap felidézte, az előző, 2014-2020 közötti uniós ciklusban Magyarország a második helyen végzett az uniós források lehívásának eredményességét tekintve. Az akkori 98 százalékos magyar arányt csak Csehország teljesítette túl, 98,2 százalékos szinttel.
Magyarország a mostani költségvetési időszakban is alaposan belehúzott, legalábbis a 7,4 százalék Csehország (8 százalék) után a második a V4-es országok között, és például mögöttünk van Lengyelország (4,6 százalék) is – derült ki Navracsics Tibor ismertetőjéből. Ugyanakkor az uniós források nem egyenlő módon hasznosulnak hazánkban, olyannyira nem, hogy a miniszter meglátása szerint is regionális dráma zajlik itthon.
Az elérhető 2022-es adatok szerint két olyan régió is van Magyarországon (Észak-Magyarország, Észak-Alföld), amelyekben a fejlettségi szint egy főre jutó GDP átlaga nem haladja meg az uniós átlag felét, de rajtuk kívül a Dél-Dunántúl 52 százalékos, valamint a Dél-Alföld 55 százalékos adata is alaposan elmarad az átlagtól. A Nyugat-Dunántúl helyzete más szempontból, de legalább ilyen aggasztó. Amíg 2004-ben a fejlettségi szint 66 százalékon állt, ami 2017-ben elérte a 71 százalékot, azóta csökkenés tapasztalható (2020: 70 százalék, 2021: 67 százalék, 2022: 68 százalék).
„Körülbelül tízmilliárd euróhoz férhet hozzá Magyarország az uniós forrásokból” – írtuk meg tavaly decemberben. Ezek olyan források, amelyek nem voltak befagyasztva a jogállami mechanizmussal, de nem kaphattuk meg őket, mert az Európai Bizottság az úgynevezett horizontális feljogosító feltételekre hivatkozva azt mondta, hogy a magyar igazságszolgáltatási rendszer nem felel meg az EU demokratikus alapelveinek. Valamivel több mint hatmilliárd eurónyi forrás ugyanakkor továbbra is befagyasztva marad, illetve hasonló a helyzet a gigantikus segélycsomag, a Helyreállítási Alap forrásaival is. Itt az alap nagy részéhez az elvárt reformok teljesítéséig nem férhetünk hozzá. Emellett vannak még úgynevezett tematikus feljogosító feltételek, amelyek a most feloldott pénzekhez kapcsolódva blokkolják egy jóval kisebb, nagyjából kétmilliárd eurós összeg kifizetését.
(Kiemelt képünkön Navracsics Tibor. Forrás: ATTILA KISBENEDEK / AFP)