Újabb rossz hír a frankhiteleseknek

Sem a nemzetközi környezet, sem a hazai deviza kilátásai nem kedveznek a frankhiteleseknek.

2010. augusztus 25., 19:22

Az euró árfolyama újra 285 forint felett járt szerda délután, a svájci frank pedig történelmi csúcsokat hódít meg, az alpesi deviza nem sokkal öt óra előtt már 219,80 forintot ért. A hazai deviza kilátásai egyáltalán nem kedvezők a Napi Gazdaságnak nyilatkozó szakértő szerint. Földi Balázs, a Commerzbank treasury üzletágának vezetője szerint a forint gyengülése itt nem áll majd meg, ám rövid távon a hét elején már megjárt 286-os szint kellően erős ellenállásnak bizonyulhat. Hosszabb távon továbbra is érvényesnek látszik a szélesebb sáv 277-es alja, amelyet vélhetően sokáig nem fogunk újra látni, a sáv teteje pedig még bizonytalan, elsősorban a nemzetközi hangulat függvénye.

A svájci frank forinttal szembeni szignifikáns drágulásában az euró gyengülése mellett a negatív befektetői hangulat is komoly szerepet játszik; Földi szerint itt egészen addig nem várható változás, amíg a tőzsdéken folytatódik a lejtmenet, hiszen az alpesi deviza kedvező menekülési útvonalat kínál a befektetőknek. A frank felértékelődésének megállításában a svájci jegybank sem érdekelt, hiszen az inflációs cél teljesülése még biztosnak látszik, s a frank felértékelődése a gazdasági kilátások tükrében nem tűnik eltúlzottnak. Az euró/frank keresztje szerdán nehézségek nélkül törte át az 1,30-as támaszt, s egészen 1,2982-ig ment le.

A Commerzbank szakértője azonban arra figyelmeztetett, hogy az SNB szeptemberben közli legújabb makrogazdasági előrejelzését, ezt követően akár intervenciós lépésekre is hajlandó lehet, ha a kilátásokban érdemi változásokat tapasztal, ez pedig enyhítheti a frankhitelesek terheit. Erre azonban csak akkor nyílik érdemi esélye a monetáris testületnek, ha az eurót gyengítő hatások mérséklődnek, hiszen ekkor a jegybank "rásegíthet" a frank korrekciójára. Máskülönben azonban a nyíltpiaci beavatkozás ablakon kidobott pénz volna, hiszen az euró/frank árfolyamának mozgásából látszik, a jegybank akciója a jelenlegi körülmények között egy robogó vonat elé ugráshoz hasonlítana – írta a

Napi Gazdaság.

Az elmúlt hónapokban a forint erősödött mind a dollárral, mind az euróval szemben, és ez közvetlenül csökkentette az üzemanyag-import költségeit. Emellet a brent olaj világpiaci ára is csökkent, s e két hatás eredményeképpen a benzin literenkénti ára átlagosan 7 forinttal csökkent, így tartósan 590 forint alá került, míg a dízel ára is egyre inkább megközelíti ezt a szintet.