Tovább szorongatna az IMF
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint további költségvetési konszolidációra van szükség a konvergenciaprogrammal összhangban, a magyar gazdaság sebezhetősége továbbra is jelentős, és nőttek a pénzügyi rendszer kockázatai - mondta James Morsink, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) delegációjának vezetője sajtótájékoztatón kedden Budapesten. Az IMF idei javaslatai szerint a további konszolidációs lépéseket a stabilitás megőrzését és a növekedést támogató adó és kiadási oldali reformokkal kell végrehajtani.
Az IMF szerint a monetáris politikának a 3 százalékos inflációs célhoz kell szilárdan ragaszkodnia. James Morsink kiemelte, hogy nincs mozgástér adócsökkentésre a kiadások lefaragása nélkül. Az IMF szerint szükség lehet az irányadó kamat további emelésére, részben a világgazdasági fejlemények alapvető inflációs folyamatokra gyakorolt nyomása miatt. Ezt a véleményt számos hazai és külföldi szakértő vitatja, azzal érvelve, hogy a további kamatemelés főleg a lakosság és a költségvetés terheit növeli, ráadásul visszafogja a gazdasági növekedést, miközben az inflációra alig van hatással.
Karvalits Ferenc, a jegybank alelnöke elmondta: egyetértenek a helyzetértékeléssel és az ajánlásokkal. A monetáris tanács szilárdan elkötelezett a 3 százalékos inflációs cél elérésében - hangsúlyozta hozzátéve, hogy az eddig megtett lépések is hozzájárulnak a dezinfláció folytatódásához. Az MNB alelnöke szerint jó esély van arra, hogy a két éves időhorizonton az inflációs cél teljesüljön. Kovács Álmos, a Pénzügyminisztérium (PM) szakállamtitkára is azt mondta, hogy egyetértenek a valutaalap megállapításaival és javaslataival. Kiemelte az IMF adócsökkentéssel, a strukturális reformokkal kapcsolatos megjegyzését. Szerinte az IMF előrejelzései közeledtek a kormányéhoz.
A delegáció vezetője nagy jelentőségűnek nevezte azt az intézkedést, amely alapján 2007-ben csökkent a költségvetési és a folyó fizetési mérleg hiánya. Az IMF ugyanakkor úgy látja, hogy a globális pénzpiaci helyzet bizonytalanságai miatt továbbra is komoly sebezhetőségi pontok vannak. Hozzátette, hogy Magyarország GDP arányos államadóssága és nettó külföldi adóssága az unió új tagállamai között messze a legnagyobb.
James Morsink szerint teljesíthető a 2008-as, 4 százalékos GDP arányos költségvetési hiánycél és fontosnak nevezte, hogy az összes többletbevételt az adósság csökkentésére fordítsák. Jövőre elengedhetetlen a költségvetési hiány további csökkentése a konvergenciaprogram szerinti, GDP arányos 3,2 százalékra. A cél eléréséhez a kiadások szigorú féken tartására és erőteljes bevétel-növekedésre van szükség. Középtávon a kormányzati kiadások csökkentése az egészségügy, az oktatás és a nyugdíjrendszer további reformjától függ. A szakember úgy vélte, hogy 2009-re komoly bizonytalanság jellemzi a gazdasági helyzetet, fontos az, hogy jelentős mértékű tartalék épüljön be a költségvetésbe.