Pár hónap alatt 8,2 milliárd forinttal károsították meg a csalók a magyar embereket

A csalók az elmúlt hónapokban sem pihentek, egy friss beszámoló szerint, 8,2 milliárd forintot sikerült ellopniuk a magyaroktól.

2025. május 5., 14:11

Szerző:

Korábban a 168.hu is többször beszámolt arról, hogy a csalók egyre változatosabb módszerekkel próbálják megtéveszteni az embereket. Bár sokan nagyon körültekintően járnak el, sok esetben mégis célt érnek a bűnözők. A haszon.hu cikke szerint az elmúlt hónapokban 8,2 milliárdot csaltak ki az állampolgároktól.

Milliárdokkal károsították meg a magyarokat a csalók

A Világgazdaság beszámolója szerint a 2024-es év utolsó negyedévében a digitális térben elkövetett visszaélések több mint 8,2 milliárd forintos kárt okoztak Magyarországon. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint ebből 2,5 milliárd forint a bankkártyás, míg több mint 5,7 milliárd forint az elektronikus fizetési forgalomhoz kapcsolódó csalásokból származott. Bár az éves összehasonlításban 2,4 százalékkal csökkent a károk mértéke, a probléma továbbra is súlyos.

Bártfai Gábor, a CIB Bank információbiztonsági vezetője hangsúlyozta: a csalások többsége nem technikai, hanem pszichológiai manipuláción alapul. A bűnözők gyakran az áldozatok aktív közreműködésével jutnak hozzá a net- vagy mobilbankos hozzáféréshez, majd gyorsan eltüntetik az elérhető összegeket.

A CIB Bank legfrissebb reprezentatív felmérése szerint a magyar lakosság közel 60 százaléka már találkozott internetes vagy banki nevével visszaélő csalási kísérlettel, 15 százalékukat pedig ténylegesen meg is károsították. A legtöbb csalási kísérlet telefonon (44%), SMS-ben és e-mailben (egyaránt 42%) történik. Emellett az online piacterek, valamint a hamis weboldalak is gyakori csapdák – ezeket már az érintettek közel negyede ismerhette fel.

Ezekkel a módszerekkel próbálkoznak most a csalók

Korábban a 168.hu is többször beszámolt arról, hogy a bűnözők egyre profibbak, és mindent megpróbálnak, hogy manipulálhassák az áldozatot. A rendőrség felhívta a figyelmet arra, hogy a csalók egyre gyakrabban küldenek szolgáltatók és nagyobb cégek nevében e-maileket, amelyben vagy tartozásról, vagy túlfizetésről értesítik a címzettet. Aki rákattint az ezekben az üzenetekben található linkekre, hamis weboldalakra kerülhet, és a legrosszabb esetben azonnal települhet az eszközére valamilyen kémprogram anélkül, hogy erről az áldozat tudomást szerezne. Ezek segítségével hozzáférhetnek fontos banki és személyes adatokhoz is, amelyekkel visszaélhetnek.

A kiberbűnözők másik módszere, hogy a megnyíló weboldalon keresztül lehetővé teszik az utalás indítását, a megadott bankszámlaszám azonban nem az adott szolgáltatóé. Aki ilyen módon megadja egy weboldalon  a bankkártyájához tartozó adatokat, egyrészt az átutalt összeget is elbukhatja, másrészt kiszolgáltatja magát a csalóknak, akik a begépelt adatokat a későbbiekben is felhasználhatják, és akár nagyobb összegeket is leemelhetnek a bankszámlájáról. A rendőrség éppen ezért azt kéri, hogy aki gyanús tartalmú e-mailt kap, soha ne kattintson az abban található linkekre, és ne indítson ezeken keresztül pénzügyi tranzakciót.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)