Több mint ezer milliárd eurós bankmentés
Hétfőn gyors emelkedéssel nyitottak a tőzsdék azt követően, hogy a brit és a német kormány egyaránt horribilis összegű bankmentő csomagot jelentett be, az unió pedig a bankközi hitelek garanciájáról döntött. Mindezek nyomán a pénzpiac számottevő része állami kézbe, illetve ellenőrzés alá kerülhet. Ha az újabb mentőcsomagok elegendőek is lesznek a pénzügyi pánik megfékezésére, a reálgazdasági következmények elkerülhetetlenek.
Németország háború utáni történetének legnagyobb bankmentő csomagját dolgozta ki a hétfőre virradóan a berlini kormány. Értesülések szerint az euróövezet országainak egyeztetése után egy körülbelül 400 milliárd eurós mentőprogram elfogadását tervezi. A csomag legnagyobb részét - mintegy 250-300 milliárd eurót - a bankközi hitelek állami garantálása tesz ki, míg a fennmaradó rész nagyobb hányada a bankok, illetve pénzintézetek esetleges feltőkésítését szolgálja, amit sokan egyfajta részleges államosításhoz hasonlítanak. A csomag magában foglalja azoknak a pénzügyi szabályozásoknak az enyhítését is, amelyek megkönnyítik a bankok gazdálkodását azokkal az értékpapírokkal, amelyek a kialakult válságban a piacon nem értékesíthetők. A mentőcsomagot - elfogadás után - a kormány törvénytervezet formájában a parlament elé terjeszti, amely remény szerint a hét folyamán gyorsított eljárásban jóváhagyja azt.
Az eurózóna országainak politikai vezetői közös akciótervben állapodtak meg a pénzügyi válság leküzdésére, melynek lényege a bankközi hitelek állami garantálása és szükség esetén a bankok újratőkésítése a banki csődök megakadályozására. A jelenlegi válság középpontjában a bankközi piac lebénulása áll, ugyanis a csődtől való félelem miatt a bankok között egyszerűen leállt a hitelezés. A bankok a vállalatoknak és a lakosságnak is egyre nehezebben nyújtanak kölcsönt, s ez a teljes gazdasági és pénzügyi rendszert lebéníthatja.
Az eurózóna kormányai ezért arról döntöttek, hogy garantálják a bankközi hiteleket és minden szükséges intézkedést megtesznek minden olyan bankcsőd elkerülésére, amely az egész pénzügyi rendszert fenyegetné, beleértve a részleges államosítást. Az akciótervet az Európai Unió állam- és kormányfői is megvitatják szerdán és csütörtökön brüsszeli csúcstalálkozójukon. A francia elnök jelezte: az Európai Unió fel fogja kérni az Egyesült Államokat - ahonnan a válság elindult - egy a nemzetközi pénzügyi rendszer újraalapítását célzó csúcstalálkozó megszervezésére.
Minden idők legnagyobb, bizonyos esetekben potenciális bankállamosítással felérő mentőprogramjának hivatalos részleteit jelentették be Londonban a hétfői piacnyitás előtt. A csomag közvetlenül 50 milliárd, kiegészítő elemeivel együtt 500 milliárd font elvi értékű; ez az éves brit GDP-érték jóval több mint egyharmada. A kormány mindenekelőtt négy nagybank, a Royal Bank of Scotland (RBS), az HBOS, a Lloyds TSB és Barclays feltőkésítésére törekszik.
A rendkívüli intézkedések hírére erős emelkedéssel nyitottak az európai tőzsdék, különösen a múlt héten zuhanó bankpapírok erősödtek. Pozitív a befektetői hangulat Budapesten is, a BUX több mint öt százalékos emelkedéssel nyitott, a Mol és az OTP kereskedését átmenetileg fel is kellett függeszteni, mivel részvényeik árfolyama néhány perc alatt tíz százalékot növekedett.