Több ezer embert várnak az országos szakszervezeti tüntetésre
Több ezer embert várnak az országos szakszervezeti tüntetésre csütörtökön; négy érdekképviselet 15 megyeszékhelyen autós figyelemfelhívó demonstrációt tart, négy megyeközpontban pedig tüntetések lesznek - közölték a szervezők az MTI-vel.
Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ), az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT), a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) azt követeli a kormánytól, hogy azonnal kezdjen tárgyalásokat az érdekképviseletekkel a munka világát, a nyugdíjakat, és az oktatást érintő valamennyi kérdésben, még a döntések előtt.
Az Országgyűlés csütörtökön kezdi meg az általános vitát egy munkaügyi módosító csomagról, - amely számos ponton megváltoztatja a Munka törvénykönyvét -, valamint a jövőben országos érdekegyeztető fórumként működő Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács (NGTT) létrehozásáról.
Borsik János, az ASZSZ elnöke elmondta: tiltakoznak a Munka törvénykönyve (Mt.) tervezett módosítása ellen. Az például, hogy a túlórát pénz helyett szabadidőben is "ki lehet fizetni", Borsik János szerint keresetcsökkenést jelent a munkavállalók számára, ez pedig a rendszerváltás óta nem fordult elő. Az Mt. változtatása kapcsán nem értenek egyet azzal sem, hogy véglegesítenék azt a - válság miatt eredetileg csak az idei év végéig hatályban lévő - szabályt, amely szerint a rendes munkaidő mértékének átmeneti csökkentése miatt fel nem használt munkaórák hosszabb időre átcsoportosíthatók úgy, hogy később a munkavállalók heti 44 órát is dolgozhatnak, heti 40 órára járó bérért.
Az ASZSZ elnöke szerint a problémák kiindulópontja, hogy a kormány nem hajlandó konzultálni a 3-4 millió magyar munkavállalót érintő döntések előtt a szakszervezetekkel. Tiltakoznak az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) megszüntetése ellen, mivel a konzultációs fórumnak szánt NGTT álláspontjuk szerint "garantáltan működésképtelen". Az érdekképviseletek ellenzik a nyugdíjrendszer átalakítását, és úgy vélik "fenyegetés alakult ki a nyugdíjasok, illetve a nyugdíjba készülők felé" - mondta az elnök. Szerinte több mint 11 százalékos munkanélküliségi ráta mellett "ostoba döntés" megszüntetni a korengedményes és a korkedvezményes nyugdíjat.
Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke hozzáfűzte: tiltakoznak a munkanélküli- és a szociális ellátások drasztikus csökkentése, valamint az országos bérmegállapodás megszüntetése ellen. Ellenzik azt is, hogy a kormány a jövőben "egyoldalúan" állapítsa meg a minimálbért és a szakmunkás bérminimumot - mondta Pataky Péter. Minden megyeszékhelyen, és Budapesten autós felvonulást tart a négy szakszervezet, de Miskolcon, Egerben és Tatabányán tüntetést is lesz, Kaposváron pedig autós demonstráció és tiltakozó gyűlés is lesz. A résztvevők várható számáról elmondta: Budapesten 140-150, a vidéki városokban helyszínenként 60-80 gépkocsira számítanak az eddigi visszajelzések alapján. A miniszterelnök azt mondta, hogy a szociális konzultáció lezárulta után egyeztet a kormány, "kíváncsiak vagyunk", hogy kikkel és hogyan egyeztet majd a kormány - jelezte Pataky Péter.
Kuti László, az ÉSZT elnöke is hangsúlyozta: az érdekegyeztetés "semmibe vétele" ellen tiltakoznak, az ellen, hogy "munkavállalókat érintő törvénytervezeteket úgy nyújtanak be, úgy tárgyalnak végig, hogy semmilyen érdekegyeztetés nincs". Elmondta: az OÉT-et valótlan érvek mentén tervezik megszüntetni, pedig a háromoldalú, tripartit érdekegyeztetés megtartása kiemelt fontosságú lenne, és azt sem zárná ki,hogy e mellett működjön egy társadalmi, gazdasági, szociális fórum.
Varga László, a SZEF elnöke is azt mondta: várhatóan több 100 gépkocsi vesz részt a csütörtöki tüntetésen, amely figyelmeztetés a kormány felé, hogy "elfogadhatatlan ami zajlik a munka világát, és az érdekegyeztetés rendszerét érintően". A demokrácia a párbeszédről, az egyeztetésről, és a kompromisszumokról szól - fűzte hozzá.
Június 16-ára békés fővárosi demonstrációt hirdetett az alkotmányos jogok védelme érdekében magánemberként Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke és Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének elnöke. A sajtótájékoztatón Kónya Péter az akciót „bohócforradalomnak” nevezte, és minden olyan civil- és társadalmi szervezetet, szakszervezetet és állampolgárt vár, aki bizalomvesztés miatt „visszamenőleges hatállyal” visszavonná a Fidesz-KDNP-re tavaly leadott szavazatait - írta az MTI.
Mint mondta, a megmozdulás során az Alkotmány utcában felállítandó fülkékben lehet majd „voksolni” arról, hogy visszavonják-e a tavalyi szavazataikat az ott megjelentek, s ha úgy döntenek, hogy igen, akkor a Sándor-palotához, a köztársasági elnök hivatalának épületéhez vonulnak, hogy „érvényt szerezzenek a nép akaratának”.
Mint ismert, Orbán Viktor miniszterelnök bohócnak nevezte a velük tárgyaló rendvédelmi dolgozókat egy egyeztetés során. Amikor Árok Kornél azt javasolta Orbán Viktornak, hogy menjen ki a Kossuth térre, és tartson ott egy szociális konzultációt, a kormányfő erre - a szakszervezeti vezető állítása szerint - azt válaszolta, az ötletet majd elmondja a bohócügyi államtitkárának.