Változik a szocho, átalakul az adórendszer, ez sokakat érint majd
A kormány bejelentette a szociális hozzájárulási adó (szocho) szabályainak módosítását. Ősszel érkezhetnek a nagyobb adózási változások, köztük a KIVA-t érintő módosítások is.
A kormány új szabályozása szerint az átlagbér négyszeresét meghaladó jövedelmek (havi 2,5 millió forint) után 13%-os szociális hozzájárulási adót kell fizetni. Ez a lépés a korábbi adómentességi kiskapuk bezárását célozza, amelyek lehetővé tették, hogy egyes magas jövedelműek elkerüljék a szocho fizetését – számolt be róla a Portfolio.
Szocho-módosítás a visszaélések ellen
Gerlaki Bence adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkár ismertette a kedd éjszaka benyújtott, 2026-os évet érintő adómódosításokat egy szerda délelőtti háttérbeszélgetésen.
A szocho-szabályokhoz is az anyák adómentessége miatt kellett hozzányúlni: korábban előfordult, hogy egyes cégek magas összegű munkabérre jelentettek be nyugdíjas, négygyermekes édesanyákat, noha azok a gyakorlatban nem folytattak tényleges munkavégzést.
Ez a megoldás valójában arra szolgált, hogy a cég tulajdonosai így munkajövedelemként – és nem osztalékként – vegyék ki a jövedelmüket, mivel ebben a formában nem kellett sem társadalombiztosítási járulékot, sem szociális hozzájárulási adót fizetniük, az szja-mentességre hivatkozva.
A tapasztalatok szerint több száz ilyen eset történt, és bár a NAV eddig egyedi elbírálás alapján kezelte ezeket, az új szabályozási környezet miatt már rendszerszintű megközelítésre van szükség. Mivel az új személyi jövedelemadó-mentességi szabályok értelmében akár egymillió édesanya is jogosult lehet adómentességre, az ilyen típusú visszaélések megelőzése érdekében jogszabályi szinten zárják le ezt a kiskaput.
Ősszel érkezhetnek a nagyobb adózási változások, köztük a KIVA-t érintő módosítások is – közölte Gerlaki Bence.
Az államtitkár elmondta, hogy a kormány jelenleg is folyamatos egyeztetést folytat a gazdasági kamarákkal, az erről született megállapodásnak megfelelően, amely a legutóbbi Gazdasági Csúcstalálkozón született.
Emlékeztetett arra is, hogy a családtámogatási intézkedéseket a kabinet négy külön törvényben szabályozza. Ezek között szerepelnek:
- a csed és a gyed rendszert érintő változások,
- az október 1-jétől hatályba lépő kedvezmények a háromgyermekes családoknak,
- a kétgyermekeseknek szánt támogatások, amelyek 2026. január 1-től négy ütemben lépnek életbe,
- valamint a 30 év alatti édesanyák személyi jövedelemadó-mentessége, amelyet szintén 2026-tól vezet be a kormány.
Az intézkedés része annak a kormányzati törekvésnek, amely a családbarát adókedvezmények fenntarthatóságát és az adórendszer igazságosságát kívánja biztosítani. A Nemzetgazdasági Minisztérium által készített családi adókedvezmény kalkulátor segítségével az érintett családok könnyen kiszámolhatják, hogy éves szinten mekkora plusz jövedelemhez jutnak az új szabályozás nyomán.
Törvényi erőre emelkedik az extraprofitadó
A kormány döntése értelmében az eddig kormányrendeletben szabályozott extraprofitadók is törvényi szintre emelkednek. Ez a lépés a jogbiztonság növelését és az adórendszer átláthatóságát szolgálja. A bankokat terhelő extraprofitadóból a kormány jövőre 180 milliárd forint bevételt vár, az idei 160 milliárd forint után. A biztosítók esetében 60 milliárd forintot vár a kormány jövőre az extraprofitadójukból.
További adózási és adminisztratív módosítások
A kormány számos, vállalkozásokat és technológiai fejlesztéseket érintő módosítást jelentett be, amelyek célja a gazdasági növekedés és a digitalizáció ösztönzése.
Az adómentesen adható elektromos kerékpárok teljesítményhatára 300 wattról 700 wattra emelkedik. Ezáltal a nagyobb teljesítményű e-bike-ok is bekerülnek az adómentes juttatási körbe.
A társasági adókedvezmény feltételeit is módosítják: a mikrovállalkozások számára kétszeresére nő a kedvezményezett foglalkoztatotti létszámkeret. A cél, hogy a legkisebb cégek növekedjenek, és új munkahelyeket hozzanak létre, amit adókedvezménnyel ösztönöz a kormány.
A kutatás-fejlesztési tevékenységekhez kapcsolódó társasági adóalap-kedvezmény összege 50 millió forintról 150 millió forintra nő. Ez a kedvezmény azon vállalkozások számára elérhető, amelyek együttműködnek felsőoktatási intézményekkel technológiai vagy innovációs fejlesztésekben.
Az általános forgalmi adó (áfa) alóli mentesség értékhatára 2025 januárjától 12 millió forintról 18 millió forintra nőtt. A kormány ezt most törvényi szintre emeli, ugyanakkor a Nemzetgazdasági Minisztérium vizsgálja annak lehetőségét, hogy a határt még tovább emeljék.
Az egészségügyi szolgáltatók – különösen a háziorvosi praxisok – számára a helyi iparűzési adómentesség értékhatárát a jelenlegi 20 millióról 40 millió forintra emelik. Az önkormányzatok ennek alkalmazásáról maguk dönthetnek, az intézkedés elsősorban a praxistulajdonos orvosokat és az ápolószemélyzetet segítheti.
A kormány bevezeti a NAV digitális jegyzőkönyvét, amely kiváltja a korábbi papíralapú dokumentációt a helyszíni vizsgálatok során. Az intézkedés célja az adminisztráció egyszerűsítése, a papírfelhasználás csökkentése, valamint az ellenőrzések gyorsítása. Az államtitkár szerint ez több ezer ügy esetében jelent majd kézzelfogható előrelépést.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: KTSDESIGN / Science Photo Library via AFP)