Szemetünk, te drága!
A fővárosi közgyűléstől megkapjuk a karácsonyi ajándékot, az új közműdíjakat. Sok örömünk nem lesz benne, az átlagos tarifaemelkedés több mint kétszerese a várható inflációnak. A legtöbbe a szemét fog kerülni, elszállításának díja 14 százalékkal emelkedik. Egyedül a távhő lesz olcsóbb, de az energiaárak zuhanása mellett ez a minimum.
Ha a városvezetés javaslatát elfogadja a közgyűlés, akkor a kormány által várt 4,5 százalékos, a szakértők által viszont maximum 3,5 százalékosra jósolt inflációhoz képest 7 százalékkal kell többet fizetni a kéményseprésért és a szennyvízszippantásért, a folyékony hulladékkezelésért. A szemétszállítás díja 14 százalékkal emelkedne jövőre. A csatornahasználatért 9,9 százalékkal, a vízért 8,4 százalékkal kellene többet fizetni a lakossági fogyasztók főmérőóráira is kivetendő 150 forintos alapdíjon felül.
A BKV tarifáinak átlagosan 7,9 százalékos drágulását ügyes trükkel további 0,9 százalékkal megemeli az úgynevezett Budapest Bérlet bevezetése, ami annyit jelent, hogy januártól a BKV-bérlet és -jegy a városhatáron belül érvényes lesz a MÁV és a Volán járataira is. A vonaljegy, amely a megszűnő éjszakai jegy helyett bármikor felhasználható lesz, 290 forint lenne, ami 7,4 százalékos drágulás. A dolgozói havi bérlet 9,1 százalékkal drágulna, azaz 9 ezer forint lenne. A tanuló, a nyugdíjas és a kisgyermekes bérlet ára 9,2 százalékkal növekedne, s így 3.550 forintba kerülne.
A mozgáskorlátozottak havi bérlete 8 ezer forint lenne, ami 10,3 százalékos drágulás. A hetijegyet 10 százalékkal drágábban, 4.400 forintért, a kétheti bérletet 12,3 százalékkal drágábban, 5.950 forintért, az éves bérletet pedig 9,1 százalékkal drágábban, 99 ezer forintért lehet majd megvenni. A napijegy ára 50 forinttal csökken, és így csak 1.500 forint lesz. Az újdonságok közt szerepel, hogy a metrókon a vonaljegy, az átszállásoktól függetlenül, egy óra hosszat lesz érvényes. Bevezetik a negyedéves bérletet, ami 100 napra három havi bérlet áráért vásárolható majd. A járművön vásárolt vonaljegyért 14,3 százalékkal többet, 400 forintot kell majd fizetni.
Ugyancsak 10 százalék felett drágul a 10 darabos gyűjtőjegy, ami 2.600 forint lesz. Változás az is, hogy a jövőben a jegy nélküli utas a pótdíjat két napon belül helyszíni pótdíjként rendezheti. A drasztikus drágulás törvényessé tételére a BKV kezdeményezi egy 1999-es fővárosi szabályozásnak a hatályon kívül helyezését is, mivel a 7,9 százalékos díjemelés a jövő évre prognosztizált 4,5 százalékos infláció mértékéhez viszonyítva nem teljesíti a határozatban maximált 5 százalékos reál tarifaszint-emelést.
Dönt a közgyűlés a jövő évi lakásrezsi-támogatásokról, a víz-, csatorna-, szemét- és távhődíj-kompenzációról is. Az összességében kétmilliárd forintos idei keret 1,6 milliárd forintra csökken, de az előterjesztés szerint nem szűkítik a különböző díjkompenzációkra jogosultak körét, s a jelenlegi szinten megmaradna a havi és téli kiegészítő támogatások összege is.