Szegény magyarok: már az evésre és az orvosra sem futja a pénzünkből

A magyarok harmada szegény, azaz inden harmadik magyar kért már kölcsön pénzt a családtagjaitól vagy a barátaitól, a szülők egyharmada pedig nem evett eleget az elmúlt két évben, hogy etetni tudja a gyermekét.

2024. június 26., 09:43

Szerző:

A magyarok 20 százalékának nincsenek anyagi gondjai, a lakosság harmada viszont szegény – ismertette a májusi kutatás legfontosabb megállapítását az InfoRádióban Marek Bertram, az Egyensúly Intézet elemzője.

„2023 novembere óta 50 ezer forinttal többre van szükség az átlagos megélhetéshez. 45 százaléknyian vannak azok, akik a szűkös megélhetés alatti jövedelemhez jutnak hozzá, tehát a 250 ezer havi nettó alatti jövedelemhez, és van még egy 31 százalék, amely nettó 250 és 400 ezer forint alatti jövedelmi sávba tartozik, tehát összességében azt mondhatjuk, hogy a magyar társadalom háromnegyede az átlagos jövedelmi szint alatt visz haza”

– mondta a szakember, hozzátéve: a váratlan kiadás, például egy elromlott mosógép cseréje nagyon sok magyarnak megoldhatatlan gondot jelent. Hogy a magyar társadalom harmada nem tudna megbirkózni egy ilyen váratlan kiadással, az 2022 novembere óta a legmagasabb arány.

Ami még árnyalja is a képet, az az, hogy az aktív dolgozók körében is ez a legmagasabb számarány. Ha csak a tavalyi év novemberéhez hasonlítjuk az eredményeket, akkor 7 százalékpontos növekmény jelentkezett azok körében, akik nem tudnak kifizetni egy olyan összeget, ez egy érdemi probléma jelenleg a magyar társadalomban. Az emberek ilyenkor kölcsönkérnek vagy lemondanak valamiről.

„A legtöbben arról adtak számot, 40 százaléknyian, hogy a közelmúltban korlátozni kényszerültek a közlekedést, harmaduk arról adott számot, hogy kölcsönkért. Orvosi kezelésről, fűtésről vagy az étkezésről nagyjából a magyarok ötöde mondott le az elmúlt 6 hónapban vagy az azt megelőző időszakban.”

– közölte az Egyensúly Intézet elemzője. Ennek ellenére a magyarok 75 százaléka a közeljövőben nem számít anyagi helyzetének romlására, a váratlan kiadások és a nyugdíjas évek miatt viszont szinte mindenki aggódik.

Szegény magyarok

Mint azt korábban megírtuk, Magyarország lett az Európai Unió legszegényebb országa tavaly, aminek részben következménye a kiskereskedelmi forgalom jelentős visszaesése – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. A jegybank szerint ennek az az oka, hogy visszaesett a jövedelmek értéke. Azaz az EU legmagasabb inflációja az unió legalacsonyabb fogyasztásával társult Magyarországon tavaly.

Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója szerint „a magyar átlag lakosság a legszegényebb átlagosan az unió összes polgárát figyelembe véve. Ennek részben következménye a kiskereskedelmi forgalom jelentős visszaesése, hiszen nagyon keveset tudunk fogyasztani.”

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Alexas_Fotos via Pixabay)