Stabilan erős maradhat a forint

Komoly dilemma elé került a jegybanktanács a mai kamatdöntő ülése előtt. Az inflációs prognózisok alapján szükségszerű volt az alapkamat emelése, a forint nagy mértékű erősödése azonban éppenséggel nem indokolná azt. A kiút egy minimális, 0.25 százalékos emelés, megfelelő indokokkal alátámasztva.

2008. május 26., 10:15

Az első negyedévi inflációs adatok alapján nyilvánvalóvá vált, hogy az idei inflációs cél nem tartható, és a pénzromlás üteme éves szinten akár a hat százalékot is elérheti. A helyzetet nehezíti, hogy az égbe szökő energia és élelmiszerárak miatt, amelyek terndje változatlanul emelkedő, a jövő évre tervezett 3.6 %-os infláció sem lesz tartható. Ilyen körülmények között az MNB nemigen tehet mást, mint hogy a drágulás fékezése érdekében alapkamatot emel.

Eddig a döntés egyértelműnek látszik. Árnyalja viszont a képet, hogy a forint árfolyama már kétéves csúcsokat dönt és továbbra is erősödni látszik. A központi kamatemelés elvileg szintén a magyar valutát erősítheti. A pénzügyi szakemberek szerint azonban már a jelenlegi szint is túl magas és valójában semmi sem indokolja a további emelkedést. Nyilvávalóan ezúttal is kivülről mozgatják a forintot, azaz tőkeerős külföldi befektetők vásárolnak és ezzel felhajtják az árfolyamot. Általános vélemény szerint az egész térségünket érintő, a korábbinál nagyobb pénzügyi befektetői figyelmen túl spekuláció állhat a háttérben, aminek célja éppen az, hogy az európai átlagnál sokkal magasabb kamatszintet is kihasználva minél nagyobb nyereségre tegyenek szert. /A hároméves állampapírok kamata kilenc % körül mozog!/ Az így felerősített forintárfolyam azonban könnyen tőrékeny lehet, a lufi kidurranhat, azaz a spekulálók egy adott pillanatban úgy látják majd, hogy eleget nyertek és kivonják a pénzüket. A következmény pedig a forint gyors gyengülése.

Láthatólag a lakosság is erre számít, mert az elmúlt napokban mindenki, aki tehette, eurót vásárolt, olyannyira, hogy nincs megfelelő mennyiségű készpénz a váltóhelyeken. Többnyire egy napot is várni kell ahhoz, hogy valaki nagyobb mennyiségű európai valutához jusson. Hogy ez a vásárlási láz meddig tart, függ nemzeti valutánk árfolyamának alakulásától. Arra pedig hatással lesz a mostani, az alapkamatot 0.25 százalékkal tovább emelő jegybanki döntés. Szakértők azt jósolják, hogy a forint továbbra is erős marad és az elkövetkező hónapokban az euróval szemben a 250-es szint alatt stabilizálódhat.