Kitört a rettegett járvány, válságba is került az egyik legősibb magyar szakma
A járvány nincs tekintettel senkire és semmire.
A magyar juhtartók jelentős veszteségeket szenvednek el a ragadós száj- és körömfájás járvány miatt, amely már mintegy másfél milliárd forintos kárt okozott az ágazatban. Éppen ezért az érintett gazdálkodók számára elérhetővé vált egy Bérgarancia Alapból nyújtott anyagi támogatás, melyet egy frissen megjelent miniszteri rendelet szabályoz – hívta fel a figyelmet az Economx. A lap hangsúlyozta, a járvány nagyon komoly következményeket okoz, ami főleg a hús árában vehető észre: a bárány ára körülbelül 20 százalékkal csökkent, a korábbi 2500 forint/kilós ár 1900 forintra esett vissza, ami súlyosan érinti azokat a termelőket, akik számára a bárányértékesítés az egyetlen bevételi forrás.
A gazdasági portál cikkéből kiderült, hogy a hatóságok a járvány megfékezése érdekében szigorú járványügyi intézkedéseket vezettek be, melyek Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegyében állatszállítási tilalommal, legeltetési korlátozással és az állattelepek kötelező zárva tartásával járnak. Az ország más részein a közvetlen vágóhídi szállítás továbbra is engedélyezett, és a fő exportpiac, Olaszország irányába is biztosított az áru mozgása szigorú állategészségügyi ellenőrzések és fertőtlenítési intézkedések mellett.
Program indult a járvány sújtotta gazdák megsegítésére
Ezzel párhuzamosan megjelent egy kormányzati rendelet, melyben a kormány támogatási programot hirdetett a járványban érintett gazdálkodók számára, hogy enyhüljenek a termelési kiesés és az emelkedő takarmányköltségek okozta terheik. Nagy István agrárminiszter ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a járvány terjedésének megfékezése érdekében kiemelten fontos a hatósági előírások betartása, és a kormány minden szükséges erőforrást biztosít a gazdák megsegítésére. A juhászatok jövedelmezősége így is veszélyben van, hiszen a legeltetési tilalom miatt drágább takarmányozási módszerekre kényszerülnek, ami tovább növeli az ágazatban dolgozók pénzügyi nehézségeit.
Ezt kell tudni a ragadós száj- és körömfájásvírusról
Az állattartóknak érdemes különböző óvintézkedéseket betartaniuk, hiszen a betegség gyógyíthatatlan. Tünetei között szerepel a száj, illetve a lábvégeken tapasztalható hólyagosodás, valamint a láz és a levertség. Ahol megjelenik, ott jellemzően az egész állomány pusztulását okozza a betegség.
Sajnos nem csak a haszonállatok között terjedhet el a betegség – erre hívta fel a figyelmet az InfoStart az InfoRádió műsorára hivatkozva, amelyben Csivincsik Ágnes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem tudományos főmunkatársa többek között arról is beszélt, hogy hogyan terjedhet tovább a járvány. Mint elmondta, akár a vaddisznók, a szarvasok és a muflonok is veszélyben lehetnek a betegség miatt.
A kutató állatorvos ugyanakkor azt is elmondta, hogy a vadállatok esetében kisebb a fertőződés és az elhullás aránya, így a vadállományban történő tömeges pusztulástól egyelőre nem kell tartani. A vadon élő állatok között kisebb hatékonysággal terjed a betegség, bár egyes területeken így is elterjedhet a betegség.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Pixabay via Pexels)