Nyugdíj: mégis kaphatnak 2025-ben rendkívüli emelést a nyugdíjasok
Farkas András nyugdíjszakértő elárulta, 2025-ben mely gazdasági mutatók szükségesek ahhoz, hogy megemelt nyugdíjhoz juthasssanak hozzá a nyugdíjasok.
Februárban plusz egy havi öregségi nyugdíjat kaptak az arra jogosultak, melynek összege megegyezik a 2025. januári nyugdíjemelést követően kapott összeggel. Farkas András nyugdíjszakértő a Pénzcentrumnak azt mondta, az egy havi plusz nyugdíj komoly segítséget jelent a nyugdíjasoknak, de jelezte, az idén még kaphatnak többletjuttatást az idősek.
Jól járhatnak a magas inflációval a nyugdíjasok
Farkas András szerint lehetséges, hogy novemberben visszamenőleges nyugdíjkorrekciót hajtanak végre, mert az infláció egyelőre (januárban) a költségvetési terveknél magasabban alakul. A közelmúltban kétszer is volt példa rá, hogy novemberben visszamenőleg kellett korrigálni a nyugdíjakon a vártnál nagyobb pénzromlás miatt.
Mindig az adott évre vonatkozó költségvetési törvényben foglalt infláció becsült mértéke határozza meg a nyugdíjemelést. Januárban ezért 3,2 százalékos nyugdíjemelés volt, de a januári infláció 5,5 százalék volt, míg a nyugdíjas infláció 5,3 százalék, tehát mind a kettő jóval magasabb, mint az éves előirányzat.
„A nyugdíjasok novemberben kaphatnak egy visszamenőleges kiegészítő nyugdíjemelést, de csak abban az esetben, ha az augusztusban és az addig mért tényadatok alapján az éves infláció mértéke több lenne, mint 3,2 százalék. De ez a visszamenőleges nyugdíjemelés azt jelenti, hogy megint novemberig a nyugdíjasok hiteleznek a magyar államnak"
– mondta a nyugdíjszakértő.
Differenciált nyugdíjellátásról szó sem lehet, mert a kormány szerint igazságos a jelenlegi rendszer
Amint arról a 168.hu is beszámolt, megszólalt a kormány a differenciált nyugdíjellásról. Fónagy János miniszterhelyettes kifejtette, hogy a kormány szerint biztosított az inflációkövető nyugdíjemelés, ennek köszönhetően 2010 óta a kétszeresére nőtt az ellátások összege, valamint növekedett a vásárlóereje 25 %-kal.
„A nyugellátás biztosítási elven megállapított keresetarányos, jövedelempótló ellátás, amelyre saját jogon válhat jogosulttá a biztosított, vagy — elhalálozását követően — a hozzátartozója. A társadalombiztosítási nyugdíj összege attól függ, a biztosított aktív korában meddig, milyen összegű jövedelem utáni járulékfizetéssel járult hozzá a nyugdíjrendszer fenntartásához” – nyilatkozta.
A kormány úgy véli, hogy az eltérő mértékű nyugdíjemelés sértené a biztosítási elv érvényesülését. A nyugellátás nem szociális alapon megállapított ellátást, emiatt az értékmegőrzése sem függhet az ellátásban részesülő rászorultságától, szociális helyzetétől. Fónagy János szerint éppen akkor igazságos a rendszer, ha az emelések után a megállapításkori nyugdíjarányok megmaradnak. A differenciált emelés azt is jelenthetné, hogy az aki egy életen át aktív járulékfizető volt, kevesebb ellátást kapna, mint azok a személyek akik nem, vagy csak keveset dolgoztak.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pásztor Csaba/168.hu)