Nincs többé egykulcsos adó
Szeptember elején arról értesültünk, hogy az egykulcsos adót még az alkotmányba is beleírja Orbán Viktor. Most viszont a 202 ezer forint felett keresőkre átmeneti hozzájárulást terhelnének – jelentette be a nemzetgazdasági tárca. Pataky Péter szerint a kormány nyelvművészkedik, a Véleményvezér blog teljes káoszról ír.
Úgy látszik, a kormány képtelen tartani magát ahhoz, amit Orbán Viktor két-három hete még az alkotmányba is bele akart írni. Úgy kompenzálnák az adójóváírás, a szuperbruttó kivezetése és az egészségügyi hozzájárulás emelésével rosszabbul járó tömeget, hogy a 202 ezer forint felett keresőkre átmeneti hozzájárulást terhelnének – jelentette be a nemzetgazdasági tárca. Ez lényegében egy második kulcs bevezetését jelenti, de ezt a kifejezést a minisztérium gondosan kerüli - írta az Index. Azt nem tudni, az átmeneti hozzájárulás mennyi lenne, és mennyi ideig kellene fizetni. A minimálbért 92 ezer forintra emelné az NGM.
A költségvetés terhére, adóhivatali regisztráció és nyilatkozat után az állam kompenzálni fogja azokat, akik a most bejelentett adóváltozással rosszul járnak – jelentette be a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Az egykulcsos adót ért kritikákra reagáló közleményben szerepel az is, hogy valójában mégsem lesz egykulcsos a jövedelmek terhelése. Nem adónak hívják majd, de a fenti kompenzáció fedezeteként a jobban keresőknek a 16 százalékos szja felett is kell fizetniük. Egyelőre csak annyit tudni, hogy 202 ezer forintos jövedelem felett élhet a második kulcs, azaz kell fizetni az "eddigi adóterheknél alacsonyabb mértékű, átmeneti jellegű hozzájárulást" - írta az
Index.Ez a második kulcs, azaz a 202 ezer forint fölött keresőkre kirótt átmeneti jellegű hozzájárulás mindaddig él, "amíg az egykulcsos adó bevezetése bárkinek is jövedelemkiesést okoz".
A tárca közleményében nincs szó arról, mekkora lesz a második kulcs, vagyis az átmeneti hozzájárulás mértéke, az mindenesetre csak a 202 ezer forint feletti jövedelemrészt terheli (ahogy a korábbi többkulcsos rendszerben a felsőbb kulcsok is csak a sávhatárok feletti részre vonatkoztak).
Nem tudni egyelőre azt sem, milyen számításokat végzett a tárca annak megállapítására, hányan lehetnek, akiket kompenzálni kell. Ennek menete is felvethet kérdéseket: a kompenzáció ugyanis azoknak jár, akik nyilatkoznak arról, hogy a bejelentett, alacsony bérüket nem egészítik ki szürke- vagy feketejövedelmek. Azaz arról – feltheteően nagyobb ellenőrzési kockázatot vállalva –, hogy eddigi bevallásaikban nem csaltak.
Mennyit és meddig kell fizetni?
Mindenek fényében nehéz belőni azt a kulcsot, amivel a 202 ezer forint feletti jövedelemmel bíróknak számolniuk kell. Hegedűs Sándor, az RSM DTM Hungary adótanácsadó cég partnere felhívta a figyelmet, hogy a kormány meglehetősen szűk rétegre tervezi hárítani a kompenzáció költségét, a 202 ezer forintnál alig magasabb átlagbér feletti jövedelemről ugyanis mindössze a 4,5 millió szja-bevallás tíz százaléka, 450 ezer darab szól. Azaz a valamilyen formában szja-köteles jövedelemmel bírók (a munkavállalók száma 3,7-3,8 millió) töredéke fizeti majd a plus terhet.
Egyelőre az átmeneti időszak hosszát is csak tippelni lehet. Hegedűs Sándor az Indexnek azt mondta: a világban több helyen is felpöröghet az infláció, globális szándék is látszik az adósságválság ilyen módon való kezelésére, de ettől függetlenül nálunk az áfaemelés is gyorsítja a pénzromlás ütemét. Márpedig nominális értelemben a magasabb inflációval néhány év alatt is eltűnhetnek az adómódosítások most éppen kedvezőtlen hatásai.
Pataky: mégis csak egy nyelvművész a kormány
Mégiscsak egy nyelvművész a kormány, semmi másról nincs szó ugyanis a 202 ezer forintos átmeneti hozzájárulás, mint arról, hogy terhet, vagyis adót vezet be a 202 ezer forint feletti jövedelmekre azért, hogy a terheket ne az alacsonykeresetűeknek vagy a vállalkozásoknak kelljen fizetni, most az egykulcsos adó nyerteseivel finanszíroztatják meg az egykulcsos adó bevezetését – mondta a munkavállalókat képviselő MSZOSZ elnöke a
Klubrádió Reggeli gyors című műsorában.Pataky Péter elmondta, a kereskedelem nyilván húzza majd a fogát az áfaemelés miatt, szerinte akkora haszonkulccsal dolgozik a kereskedelem, hogy abból jutnia kell öt százaléknak a dolgozóknak.
Mint mondta, a bérek nettó nominális értékének megőrzéséhez számításaik szerint a minimálbért 92.520, vagyis ugyanúgy 60.600 forint marad a nettója a minimálbérnek a tervezett változások miatt. Bruttó 210 ezer forintig tehát mindenkinek csökkenne a jövedelme és egyelőre kérdéses, hogy a nem kötelező bérelemeknél hogyan kompenzálják azokat, akiknek az adójóváírás kivezetése keresetcsökkenést okoz.
Pataky Péter váratlan lépésnek nevezte, hogy azoknak a munkavállalóknak, akik nettó keresetcsökkenést szenvednek el, az adóhatóság felé kell igazolniuk a pozícióromlást. Kifejtette: az eddigiek alapján - említette a "bérkommandó" intézményét - arra lehetett számítani, hogy a munkáltatóra hárul ez a bizonyítási teher. Szerinte, ez az eljárás sok kérdést felvet, ezért várják a további részleteket.
Véleményvezér: gazdaságpolitikai káosz a Fidesz-kormányban
A kormány képtelen eldönteni, kiket akar nyertesként és kiket vesztesként kihozni. Így azonban a végén mindenki vesztesnek fogja érezni magát - írta a
Egyre nehezebb eldönteni, hogy a kormány nem tudja, mit akar, vagy tudja, viszont fogalma sincsen, hogyan kellene azt megvalósítani. Annyi azonban bizonyos, hogy a gazdaságpolitikai tervezés mára teljesen kabarévá változott - szögezte le a blog.
Csak kapkodjuk a fejünket
A kormányfő még 2010-ben világossá tette, hogy gazdaságpolitikájának egyik sarokpontja az egykulcsos adó, ami majd egy csapásra át fogja alakítani a honi adófizetési morált. Ráadásul valahogyan az egymillió új munkahely álmával is összekötötték ezt az elképzelést – de ez inkább valamiféle kommunikációs kötelék lehetett, hiszen mostanra talán már senki nem tudja felidézni, hogyan is kellett volna az egyiknek következnie a másikból. A 2012-es költségvetés alapelveinek bejelentésekor a miniszterelnök megint fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy az egykulcsos adórendszerből nem engednek. Ám ez még a múlt héten volt.
Tegnapra ugyanis kiderült, hogy a nemzetgazdasági minisztérium „átmeneti hozzájárulás” bevezetését tervezi mindazok számára, akik jól járnak az egykulcsos adóval – amiből aztán megsegítik azokat, akik rosszul. Az adó ettől még persze egykulcsos marad, legalábbis a kormányszóvivők szempontjából. A valóságban ugyanis természetesen ezzel visszatér a kétkulcsos adó, még ha szómágia okán nem is adónak hívják majd - jutott ugyanarra a következtetésre a blog, mint az MSZOSZ elnöke a Klubrádióban.
A blog teljes bejegyzését
itt olvashatja el.