Foglalkoztatottság: nem minden az, aminek látszik

Júniusban a 15-74 éves foglalkoztatottak száma 51 ezerrel több mint egy éve, de ez nem azt jelenti, hogy csökkent a munkanélküliség. 

2023. július 28., 11:47

Szerző:

Júniusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 766 ezer volt, 51 ezerrel több, mint egy éve. Az április-júniusi háromhónapos időszakban a foglalkoztatottak létszáma 31 ezerrel több, 4 millió 724 ezer volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). 

Míg a hazai elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 31 ezerrel, a külföldön dolgozóké pedig 7 ezerrel nőtt, addig a közfoglalkoztatottaké 7 ezerrel csökkent. Virovácz Péter, az ING vezető elemzője az mfor-nak elemezte a számokat és azt nyilatkozta, hogy a statisztika szerint érdemi változás nem történt a munkaerőpiacon május és június között, így a munkanélküliek száma továbbra is 190 ezer fő körül alakul. 

A 15-64 évesek közül 4 millió 604 ezren minősültek foglalkoztatottnak, a korcsoportra jellemző foglalkoztatási ráta 74,7 százalék volt. A férfiaknál a foglalkoztatottak létszáma lényegében nem változott, 2 millió 434 ezret tett ki, foglalkoztatási rátájuk 79,0 százalék volt. A foglalkoztatott nők létszáma 2 millió 170 ezer volt, a foglalkoztatási ráta 0,7 százalékponttal, 70,5 százalékra emelkedett. A 15-24 éves fiatalok korcsoportjában a foglalkoztatottak száma 255 ezer volt, foglalkoztatási rátájuk 0,7 százalékponttal, 25,9 százalékra csökkent.

A legjobb munkavállalási korú 25-54 éves népesség körében a foglalkoztatási ráta 0,2 százalékponttal, 88,2 százalékra mérséklődött, míg az 55-64 éves, idősebb korosztályban 4,1 százalékponttal, 69,4 százalékra emelkedett. A 15-64 évesek körében a foglalkoztatás szintje a fővárosban volt a legmagasabb (78,4 százalék), míg a legalacsonyabb érték (69,8 százalék) Észak-Magyarországot jellemezte. A legjelentősebben, 2,0 százalékponttal Észak-Alföldön bővült a foglalkoztatási ráta, míg Budapesten 1,1 százalékpontos csökkenés következett be az előző év április-júniusihoz képest – közölte jelentésében a KSH.

A szakértő szerint a növekmény nem a munkanélküliek felszívásából fakadt, ezért sem változott a foglalkoztatás bővülése ellenére a munkanélküliségi ráta. Sokkal inkább a munkaerőpiaci aktivitás növekedése táplálta a foglalkoztatás emelkedését.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján ebben nincs semmi meglepő, hiszen a nyári, szezonális munkák beindulásával – elsősorban a mezőgazdaságban és a turizmushoz kapcsolódó ágazatokban – jelentősen megnő a munkaerő iránti igény és az idénymunkások száma is ezzel együtt. Ennek megfelelően akár a háromhavi átlagmutatót, akár a havi modellbecslést nézzük, mindkettő esetében elmondható, hogy rekord magasra emelkedett az aktivitási ráta – fogalmazott az elemző az mfor-nak.

(Kiemelt képünkön: Romániából érkezett mezőgazdasági idénymunkások törik a dohányt a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Ófehértó határában 2015. október 6-án. MTI Fotó: Balázs Attila)