Nem húztunk bele

Nem örvendeztette meg a Statisztikai Hivatal mai jelentése a gazdasági fellendülésben bizakodókat. Az ipari termelés márciusban 1.9, kiigazításokkal 4.3 százalékkal haladta meg az előző évit, ami messze elmarad nem csupán a szakértők által várt nyolctól, de az első két hónap tíz százalék feletti emelkedédétől is. Ez mindenképpen kedvezőtlen hatással lesz az éves GDP alakulására. Ráadásul a prognosztizáltnál rosszabb lett a költségvetés áprilisi mérlege is, bár itt az eltérés nem jelentős.

2008. május 8., 12:26

Az ipari termelés volumene az év első három hónapjában 6,9 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanap-tényezővel is kiigazított ipari termelési index márciusban 2,6 százalékkal csökkent.

Január-februárban még lendületben volt a magyar ipar - az idei második hónapban az egy évvel korábbihoz képest kiígazítatlanul 13,2 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva pedig 9,8 százalékkal nőtt a termelés - , de szakértők a rendelésállományokra alapozva már a februári adat után is úgy vélték, az inkább egyszeri megugrás, semmint egy hosszabb pozitív trend kezdete.

Az adatok lefékeződést mutatnak, főleg az export visszaesése miatt. Minderre való tekintettel a prognosztizált első negyedévi 1.2 százalékos GDP-növekedés helyett 1,1 százalékost várhatunk.

Kicsit rosszabb lett a jelzettnél a költségvetés áprilisi egyenlege is. A Pénzügyminisztérium (PM) a helyi önkormányzatok nélkül 12,99 milliárd forintos deficittel számolt, ám a valós hiány 14,3 milliárd forint lett. Köztudott, hogy a tárcánál jobban szeretik azokat a hónapokat, amikor a hiány a tervezett alatt alakul, az erről szóló hírek ugyanis jobban mutatnak a hírportálokon.

Tény, hogy az eltérés április tekintetében sem jelentős, hiszen mintegy 1,5 milliárd forintról van szó. Az ok: a központi költségvetésben az előrejelzésben szereplő közel 13 milliárd forintos szufficit helyett 3,7 milliárd forintos hiány keletkezett, a TB-alapok hiánya azonban kisebb lett a prognózisnál.

Az előző havi hiány azonban még így sem éri el a GDP 0,1 százalékát, vagyis az államháztartási deficit május elejére a bruttó hazai termék arányában 1,9 százalékon, vagyis az év egészére tervezett hiány fele alatt maradhatott. Az, hogy pontosan milyen tételek húzódnak meg a főszámok mögött, május 20-án derül ki, a pénzügyi tárca ugyanis akkor számol be részletesen az április államháztartási folyamatokról. Az év egészére vonatkozó előrejelzését a PM most nem módosította, korábban is csak csekély mértékben: 1111 milliárd forintos deficit helyett a tárca már csak 1098 milliárd forintos mínusszal számol.