Negatív a magyar infláció

Átlagosan 0,2 százalékkal voltak alacsonyabbak májusban a fogyasztói árak az egy évvel korábbihoz képest, a csökkentést az üzemanyagárak esése okozta – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójából.

2016. június 8., 12:31

A fogyasztási főcsoportok közül jelentősen, 11,9 százalékkal csökkent az üzemanyagok ára. Az élelmiszerek ára összességében nem változott: a cukor ára 19,7, az idényáras élelmiszereké 8,9, az étolajé 7,9 százalékkal nőtt, a sertéshús ára 18,5, a tejé 7,7, a sajté 6,9 százalékkal csökkent

A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 2,2, a szolgáltatások 1,3, a tartós fogyasztási cikkek 0,8, a ruházkodási cikkek 0,3 százalékkal drágultak.

A 2016 áprilisi bázishoz képest a fogyasztóiár- és a nyugdíjasfogyasztóiár-index egyaránt 100,3 százalék, a szezonálisan igazított maginfláció 100,1 százalék. Az egy évvel ezelőtti adathoz viszonyítva a szezonálisan kiigazított maginfláció 101,3 százalék.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint nem volt meglepetés a fogyasztói árak csökkenése. A tárca pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkára a köztévében azt mondta, a májusi inflációs adat megerősítette a kormány várakozásait, miszerint az infláció az év végére sem lesz jelentős.

A kormányzat természetesen sikerként tálalja a csökkenő árakat, de nem szabad elfelejtkezni arról, hogy a hosszú távon fennmaradó defláció a beteges gazdaság tünete: a fogyasztás csökkenése olyan deflációs spirálba taszíthatja a termelést, amiből nehéz kimászni.