Mi lesz veled, forint?
A legtöbbeket izgató kérdés: a gazdaság helyzetének alakulása milyen hatással lesz a forintra, s ez hogyan befolyásolja majd a devizaadósokat. A Citibank szerint Magyarország pénzügyi helyzete valószínűleg romlani fog.
A Citibank szerint Magyarország pénzügyi helyzete a közeljövőben "nagy valószínűséggel" romlani fog – írta az American Banking News amerikai banki hírportál. A magyar pénzügyi helyzetet ennek ellenére "tűrhetőnek" fogja tartani a Nemzetközi Valutaalap (IMF), ha az ország átalakítja gazdaságát - olvasható a banki értékelésben, melyet az MTI idézett.
A magyar államháztartási hiány idén a GDP 4,5 százalékára növekedhet, szemben a 3,8 százalékos kormányzati céllal – írta Gárgyán Eszter, a Citibank budapesti elemzője. A szakértő szerint kockázatot jelenthet, ha az áprilisi választásokon után hatalomra kerülő új kormány nem hajt végre "nagyívű reformprogramot".
A Citibank elemzője szerint a pénzügyi helyzet várható romlása akkor lesz tolerálható, ha olyan szerkezeti reformokat hajtanak végre, amelyek fokozzák a növekedés lehetőségét. Az államadósság fenntarthatósága ugyanis azonnali lépéseket követel a gazdaság újbóli megélénkülése érdekében.
A világ vezető pénzügyi szolgáltatói közé tartozó Citibank emlékeztette ügyfeleit: Magyarország volt az első olyan EU-ország, amelyik pénzügyi segítséget kapott az IMF-től 2008-ban. Vállalta, hogy korlátozza a kiadásokat a 90-es évek eleje óta tapasztalt legsúlyosabb recesszióban, hogy teljesíteni tudja a 20 milliárd eurós hitel feltételeit.
Ami a forint sorsát illeti: továbbra sem tisztul a kép a devizapiacon, így nehéz meghatározni, hogy a forint árfolyama merre mozog majd a jövőben. A legfrissebb előrejelzések szerint az év második felében csökkenhet az euró árfolyama. Ha beválnak a jóslatok, akkor az utóbbi időben jelentős havi többletteherrel szembesülő devizaadósok némi lélegzetvételhez juthatnak.