Messze elkerüli a tőke Magyarországot

A múlt évben 1,3 milliárd dollárra apadt a beérkező külföldi közvetlen tőkebefektetés értéke Magyarországon, ez 83 százalékos csökkenés a megelőző, amúgy kiugrónak látszó 2014-es évhez képest – derül ki az ENSZ kereskedelmi és fejlesztési szervezetének (Unctad) most közzétett jelentéséből.

2016. június 22., 06:01

A magyarországi jelenség oka az, hogy tavaly infrastrukturális vállalatokból szálltak ki befektetők. A megelőző két évben pedig azért érkezett viszonylag sok külföldi tőke Magyarországra, mert a különadók miatt is veszteségessé váló bankokat az anyacégeknek fel kellett tőkésíteniük – írja a

Világgazdaság.

Közép- és Kelet-Európa uniós tagországai sem értek el kimagasló eredményeket tavaly, a beáramlás összege megfeleződött, s csupán 19 milliárd dollárt ért el. Lengyelországban negyven százalékkal 7,5 milliárd dollárra, Csehországban 78 százalékkal 1,2 milliárdra esett vissza a befektetések értéke. Románia és Bulgária azonban tartotta a korábbi tempót. Lengyelország esetében a palagázfeltárások nem hozták meg a remélt eredményt: az ExxonMobil és a Total példáját követve tavaly a ConocoPhilips és a Chevron is kivonult az országból.

Globálisan azonban élénkültek a tőkebefektetések, amelyek 1762 milliárd dollárt tettek ki, a válság utáni évek legmagasabb szintjére kapaszkodtak fel. A vállalati összeolvadások és felvásárlások lendületet kaptak, értékük 432 milliárdról 721 milliárd dollárra ugrott. Ám ez nem szükségképpen takar új tevékenységet, inkább vállalati átszervezésekre utal. Ha kiszűrjük ezt a hatást, akkor globálisan csak 15 százalékkal gyorsult a tőkeáramlás.

Európában Írország, Svájc és Hollandia vezette a tavalyi listát, de Franciaország, Németország és Nagy-Britannia sem panaszkodhat – írja a Világgazdaság.