Mélyebb lesz a recesszió, mint várjuk
A most közzétett ipari termelési adatokat látva jól tesszük ha újra átnézzük az idei és jövő évi tervezett GDP növekedési ütemet. Az októberi hétszázalékos csökkenés jóval nagyobb a vártnál és azt vetíti előre, hogy a recesszió már az utolsó negyedévben elér minket és jövőre is mélyebb lesz, mint azt korábban gondoltuk. Az elmúlt napok elbocsátási hulláma ugyancsak ezt jelzi.
A Központi Statisztikai Hivatal az előzetes adatok alapján pénteken azt közölte, hogy az ipari termelés éves szinten októberben 7,2 százalékkal csökkent, a termelés volumene az év első tíz hónapjában 1,9 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanap-tényezővel is kiigazított ipari termelési index októberben 1,9 százalékkal csökkent.
A visszaesés mértéke a szakértőket is meglepte. A trendek alapján mindenki csökkenésre számított, de a hét százalék feletti termelészuhanás európai viszonylatban is kiugrónak számít. Az adat azt bizonyítja, hogy a recesszió korábban sújtott le ránk, mint azt feltételeztük. Ennek következményei súlyosak lehetnek, és aligha kétséges, hogy a következő hónapokban még rosszabb lesz a helyzet. Egyértelműen erre utalnak a nagy cégek bejelentései a termelés csökkentésről és a kényszerű leépítésekről.
Mindezek nyomán a bruttó hazai termék is csökkenni fog az év utolsó három hónapjában, a jövő év pedig még sötétebbnek látszik. A beruházások visszaesnek, a fogyasztás csökkenni fog, ráadásul az ipar húzóerejét adó export lehetőségei is a külső piacok romló helyzete miatt korlátozottak. Minden tényező tehát a termelés további csökkenésének az irányába hat. Ilyen körülmények között különleges optimizmus kell ahhoz, hogy továbbra is higgyünk az egyszázalékos GDP csökkenést jósló kormányzati prognózisnak. Az Állami Számvevőszék egyébként már sejthetett valamit, mert elnöke nemrégiben már a négy százalékos visszaesést is elképzelhetőnek nevezte.
A magyar piac kicsi, ezért az ipari termelés változását főleg az eurózóna országai, különösen Németország várható teljesítménye határozza meg. A válság mélysége tehát nálunk is attól függ, milyen mértékű lesz a nemzetközi recesszió és meddig tart. Az előrejelzések szerint ennek alapján leghamarabb jövő ősszel javulhat a helyzet, amikor már némileg élénkülhet az európai gazdaság. Ez azonban még nem fogja a válság végét jelenteni, arra valószínűleg még minimum két-három évig várnunk kell.