Magyarország: még műtét vagy már boncolás...?

Szaporodnak az aggasztó jelek a közeledő recesszióról. Az ipar őszi mélyrepülését mutató múlt heti adatok után nem keltett meglepetést, hogy alapos hiánnyal zárta az októbert a külkereskedelem, elsősorban az exportpiacaink beszűkülése miatt. A harmadik negyedévi GDP növekedési tempó sem túl biztató, a bruttó hazai össztermék valamivel ugyan még meghaladta a tavalyi értéket, az előző negyedévinél viszont már alacsonyabb volt.

2008. december 9., 11:44

A véglegesített adatok igazolták az első becslés eredményét, miszerint a GDP 2008 harmadik negyedévében 0,8 százalékkal volt magasabb, a naptári hatás kiszűrésével pedig a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához viszonyítva. A szezonálisan kiigazított adatok alapján az előző negyedévhez viszonyítva viszont 0,1 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék.

A GDP az idén a második negyedévében még 2 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, az előző negyedévhez képest pedig a gazdasági növekedés 0,6 százalékos volt. Az adatok tehát egyértelműen jelzik a magyar gazdaság lassulását, ami mögött főleg az ipar csökkenő teljesítménye áll. Recesszióról még nem beszélhetünk, ahhoz egymás után két negyedévben kell csökkennie a GDP-nek. A kedvezőtlen trendeket látva azonban aligha kétséges, hogy az év utolsó negyedéve visszaesést fog mutatni, így a recesszió a fejlett országok nagy részéhez hasonlóan nálunk is rövidesen hivatalossá válik.

Erősíti a borúlátást a külkereskedelem októberi teljesítményéről készült előzetes becslés. Eszerint a termékforgalom hiánya 76,5 millió euró volt, míg egy évvel korábban az egyenleg 103,5 millió euró pozitívumot mutatott. Az aktívum még idén szeptemberben is százmillió eurós nagyságrendű volt, a visszaesés tehát szembetűnő. Ennek oka főként az eurozónában már beindult recesszió és ennek nyomán kivitelünk csökkenése. A válság a jelek szerint gyorsabban és erősebben érezteti hatását, mint azt korábban prognosztizálták.

A friss adatok újólag megkérdőjelezik a jövő évi terv fő számainak teljesíthetőségét. A büdzsé ugyanis az export néhány százalékos növekedésével számol, ami az egyre világosabban látható negatív folyamatok mellett csak akkor lehet reális, ha az európai gazdasági trendek már jövő év közepén megfordulnak. Erre azonban a nemzetközi szakértők nemigen látnak esélyt.