Továbbra is vészesen fogy a magyar: ennyit a demográfiai fordulatról?
Továbbra is gondban van az ország, miután rohamosan fogy a magyar lakosság. A KSH legfrissebb statisztikája szerint ráadásul a házaságkötések száma is csökken.
Idén szeptemberben sem mutatnak szép képet a magyar demográfiai folyamatok, éves összevetésben minden területen kedvezőtlen változásokat látunk – írja a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján a Portfolio. Az elemzés szerint idén az ősz első hónapjában összesen 6708 gyermek született, 7,7 százalékkal, 558-cal kevesebb, mint 2023 szeptemberében. Ezzel párhuzamosan 9697 fő vesztette életét, 5,4 százalékkal, 493-mal több az egy évvel korábbinál. A természetes fogyás a 2023. szeptemberi 1938-cal szemben 2989 fő volt. Mindeközben kiderült az is, hogy 5417 pár kötött házasságot, ami 22 százalékkal, azaz 1531-gyel kevesebb, mint egy évvel korábban.
Egy hajszálnyit javít csak a helyzet megítélésén – írja a Portfolio –, ha a szezonálisan igazított adatokat nézzük, ami alapján az utóbbi két hónapban nem folytatódott a születésszám 2022-ben indult látványos esése. A teljes termékenységi arányszám (ami azt mutatja meg, hogy az adott hónapot milyen gyerekvállalási kedv jellemzett) emelkedésnek indult, de a tavaly szeptemberitől ez is elmaradt.
Ezért fogy a magyar
Az emberek nagyobb része nem elégedett a kormány családtámogatási rendszerével, és úgy gondolják, a kedvezményes hitelek és adókedvezmények nem alkalmasak arra, hogy valóban gyerekvállalásra ösztönözzék a fiatalokat – derült ki korábban a Publicus Intézet Népszava megbízásából készített felméréséből. Eszerint a megkérdezettek 51 százaléka nem, vagy inkább nem elégedett a támogatásokkal, miközben 35 százalék vélekedik róluk pozitívan. (A kérdésre 14 százalék nem válaszolt). Ebben a kérdésben látványos a kormánypártok híveinek szembenállása mindenki mással: a Fidesz-KDNP szavazóinak 74 százaléka elégedett és csak 18 százalék mondta ennek ellenkezőjét. Ezzel szemben az ellenzékiek 79 százaléka elégedetlen, míg a Tisza szavazónak körében ez 77, a bizonytalanoknál pedig 51 százalék.
A válaszolók 86 százaléka tartja problémának a népességcsökkenést, és csupán 10 százalék szerint nem gond, hogy egyre kevesebb gyerek születik az ország határain belül. A gyerekvállalási kedv csökkenésének az 52 százalékos többség szerint anyagi okai vannak – magasan ezt a válaszlehetőséget jelölték meg a legtöbben, amikor az okokat firtatták a kérdezők. 33 százalék szerint a jövőtől való félelem tartja vissza a párokat a gyerekvállalástól, és csupán 18 százalék gondolja, hogy a „fiataloknak ma már kevésbé fontos a családalapítás”.
(Kiemelt képünk illusztrácó. Fotó: Shutterstock)