Leminősítették az Egyesült Államokat

Az Egyesült Államok első ízben elvesztette a lehetséges legjobb, "AAA" adósbesorolását a Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítőnél, amely egy fokozattal, "AA-plusz"-ra rontotta a világ legnagyobb gazdaságának hosszú távú adósosztályzatát.

2011. augusztus 7., 07:56

Amerika hetven évig az “eminensek” között büszkélkedhetett AAA-s besorolásával, ez azonban most véget ért – írja az

Amerikai Népszava. A legismertebb hitelminősítő intézet, a Standard and Poor’s AA+, azaz “jó de kissé kockázatos” minősítést adott az országnak. Ez annyit jelent, hogy a jövőben csak nagyobb kamatokkal lesz képes az USA államkölcsönt felvenni, amely kihat majd a lakossági és céges kölcsönökre is, tovább lassítva ezzel a gazdaság növekedését.


A Standard and Poor’s lépése a legnyilvánvalóbb jele annak, hogy nincsenek megelégedve a Washington által nagyon ünnepelt költségvetési kompromisszummal. Az ügynökség legalább négy billiós kiadáscsökkentést javasolt a kormánynak, a kompromisszum azonban csak 2.1 billiót tervez az elkövetkezendő tíz évre.

A washingtoni pénzügyminisztérium válaszul azzal vádolta meg a hitelminősítőt, hogy költségvetési becsléseiben kétbillió dollárral elszámolta magát.

Az amerikai jegybank, a Fed és más bankfelügyeleti szervek hangsúlyozták, az S&P lépése nem változtat az amerikai kincstárjegyek vagy a szövetségi kormány garanciájával kibocsátott egyéb értékpapírok kockázatának mérlegelésére vonatkozó szabályokon.