Közeledik a fordulat a válságban

A válság végét még senki sem látja, de az értékpapírpiacokon egyre nyilvánvalóbb trendforduló érzékelhető. A befektetők már nem annyira idegesek, mint korábban voltak, az árfolyamok kisebb kilengésekkel és korrekciókkal folyamatosan felfelé araszolnak. Biztató jel az az ellentmondás is, hogy miközben a gazdasági mutatók egyelőre még világszerte romlanak, a bizalmi indexek a hangulat javulását mutatják.

2009. április 27., 14:01

A gazdasági válságok menetében mindig van egy csak később behatárolható lélektani pont, amikor a visszaesés még folytatódik, szinte minden adat a recesszió mélyülését mutatja, de a piaci szereplők már hinni kezdenek abban, hogy a belátható jövőben javulni fog a helyzet. Ennek jeleit először általában a pénzügyi befektetéseknél lehet érzékelni, ahol a korábbi pesszimizmust az óvatos derűlátás váltja fel, ami az árfolyamok lassú emelkedését vonja maga után. Ez a folyamat kezdetben még törékeny és bizonytalan, de minél tovább tart, annál inkább öngerjesztővé válik, és hatással lesz a fogyasztók magatartására és a reálgazdaság teljesítményére is.

Lélektani, vagy egyértelmű?

Sokan úgy vélik, hogy a tőzsdék március elején kezdődött emelkedése ezt a lélektani trendfordulót jelzi. Az elmúlt héten ugyan másfél hónap után ismét valamelyest csökkentek a részvényárfolyamok, de ez inkább a törvényszerű korrekcióval, azaz az eddigi nyereségek realizálásával magyarázható. A légkör persze még bizonytalan, jelzi ezt például az is, hogy a mexikói influenza járvány kisebbfajta pánikot okozott. Hasonló ingadozások továbbra is várhatók, ha viszont az indexek az elkövetkező néhány hétben is összességében erősödni fognak, már egyértelmű fordulatról beszélhetünk.

A hangulati változás ma már olyan eszközökkel is mérhető, amelyek a korábbi világválságoknál nem, vagy csak korlátozottan álltak rendelkezésre. Ilyenek a különféle bizalmi és konjunktúra mutatók, amelyek havi rendszerességgel és széles körű felmérések alapján készülnek. A remélt trendfordulóra utalhat, hogy a vállalati és fogyasztói indexek a meghatározó jelentőségű országokban, így például az Egyesült Államokban, Japánban, Németországban az utóbbi két hónapban egyértelmű javulást mutattak. Történik ez annak ellenére, hogy ezzel egyidőben a visszaesés mértékét egyre nagyobbra becsülik, Tokió és Berlin például már 6 százalék feletti GDP-csökkenésre számíthat.

Még várni kell

Az ellentmondás a romló reálgazdasági adatok és a javuló hangulat között csak látszólagos. A gazdaságpszichológia egyik alaptétele, hogy a várakozásokat alapvetően nem a múlt vagy a pillanatnyi helyzet határozza meg, hanem az, hogy a gazdasági szereplők és a fogyasztók mennyire bíznak a jövőben és hisznek a helyzet javulásában. Ebből a szempontból lényegesebb a válságkezelő lépések lélektani hatása, mint a konkrét eredményessége. Az előbbi ugyanis azonnal jelentkezik és ösztönzőleg hat, míg az utóbbira hosszú ideig kell várni. Ezért rendkívül fontos a közös nemzetközi fellépés és az egyes mentőcsomagok hangsúlyozása, még akkor is, ha a konkrét végrehajtás gyakran kételyeket vet fel.

Ha a fenti helyzetelemzés helytálló, akkor az értékpapírpiacokon az elkövetkező időben fokozatos emelkedésre számíthatunk, feltéve, hogy nem történik a hangulatot negatívan befolyásoló rendkívüli esemény. Ez nem jelenti azt, hogy ne lennének időszakos kilengések és korrekciók, a bizalom ugyanis még mindig sérülékeny, de a trend már láthatóan felfelé mutat. Közvetlenül lemérhető mindez a kőolaj árának mozgásában is: az év elején hordónként 40 dollár közelében volt, manapság 50 dollár körül ingadozik, annak ellenére, hogy a fogyasztás egyre csökken. A befektetői optimizmus erősödése várhatóan a dollár gyengülését is maga után hozza, mivel a bombabiztosnak tartott amerikai állampapíroktól más befektetések felé indul meg a piac.

Mindez kedvező hatással van a mi térségünkre is. Az itteni valuták lassan erősödnek, a tőzsdei árfolyamok hetek óta emelkednek. Ha a légkör továbbra is kedvezően alakul, az ingadozásokkal együtt a trend felfelé fog mutatni. Vélhetően jól fog járni az, aki most hazai részvényekbe fektet, mert a nyereség esélye hosszabb távon jóval nagyobb, mint a veszteségé. A prognózisok szerint a forint is még az idén néhány százalékot erősödhet. Ehhez persze az kell, hogy tetszik, nem tetszik, megtegyük azokat a fájdalmas válságkezelő lépéseket, amelyeket a befektetők elvárnak. A Bajnai-csomagot lehet szidni, elvetni vagy vitatni, de a pénzügyi stabilizációt szolgáló elemeinek végrehajtása a kiindulópont a további bizalom megteremtéséhez.