Imádunk adót csalni
Bár még van egy hét az önbevalló magánszemélyek benyújtási határidejéig, az Apeh illetékesei szerint az idén jelentősen több bevallás érkezik és nagyobb összegekről, mint az előző évben. Ez főként a gazdaság fehérítését célzó intézkedéseknek köszönhető, bár a PM szerint még jócskán marad mit tenni.
Nem szeretünk adót fizetni, sőt imádjuk az adóelkerülést célzó össznépi játékot. Ezt a szenvedélyt magyarázhatjuk sok mindennel, elsősorban az aránytalanul magas terhekkel, de a tény akkor is tény marad: a legfrissebb, vagyis a 2006-os évre vonatkozó adatok szerint több mint egymillióan egyáltalán nem fizettek jövedelemadót, ennek a körnek a legális jövedelme nem érte el a havi 63 ezer forintot, azt a határt, ameddig az adójóváírás adómentessé teszi a bért. A minimálbér után havonta ezer forint jövedelemadót kell fizetni. A jövedelemadózásban ez a két kör összesen a legnépesebb: 27 százalék tartozik ide, de ők a teljes bevételtömeg mindössze hét százalékát adják. Ha ez a valós jövedelmeket mutatná, az ország harmada nyomorban élne. Sokkal valószínűbb azonban, hogy az igazi ok az adóelkerülés. Jelzi ezt az is, hogy a gazdaság jelentős fehérítése irányába tett kormányzati lépések eredményeként a korábbi 1,3 millió fő helyett "csupán" egymillióan maradtak az adómentes körben, és 240 ezerrel nőtt a minimálbérnél magasabb jövedelmet bevallók száma.
A Pénzügyminisztérium elemzése szerint a jövedelemadóból a fehéredésnek köszönhetően 50 milliárd forinttal folyt be több a büdzsébe; összesen 200 milliárddal emelkedett az adóbevétel, ám ennek több egyéb oka is volt, köztük például a kedvezmények szűkülése és a béremelések. A Magyar Nemzeti Bank munkatársai által készített 2005-ös tanulmány alapján viszont a GDP 4,2 százalékára, több mint 1100 milliárd forintra tehető az az összeg, amit a fekete és szürke foglalkoztatás következtében nem terhel adó. Fontos kiemelni, hogy ez a szimpla adócsalásokat jelenti, vagyis ebbe nem tartozik bele a nagyon magas jövedelmek kimenekítése tőkejövedelem vagy egyéb bevétel formájában. Az MNB tanulmánya még a nagy fehérítő akciók előtti időszakra vonatkozik.
A négy főnél több alkalmazottat foglalkoztató vállalkozások esetében az adózók harminc százaléka vall be a havi minimálbérnek megfelelő jövedelmet. A tanulmány becslése szerint mindössze 18 százalékot tehet ki valójában ez a kör. Ez több mint 460 ezer embernél éves szinten 137 ezer forint eltitkolt jövedelmet jelent fejenként. Ez az alacsonyabb kulccsal számítva is 90 milliárd forintos adókiesés,ez azonban csak a jéghegy csúcsa: az igazán jelentős adóelkerülők ugyanis az önfoglalkoztatók. Az egyéni vállalkozók adóelkerülése a becslések szerint a GDP 3,7 százaléka lehet, ami ezermilliárd forintot tesz ki. Az önfoglalkoztatók a statisztikák szerint az átlagos jövedelmet figyelembe véve 45 százalékkal keresnek kevesebbet, mint az átlagbért kapó alkalmazottak. Ezt a különbség semmivel sem indokolható. Ráadásul az egyéni vállalkozások között még mindig irreálisan magas a veszteségesek aránya: nagyjából ötvenszázalékos. A bevallási adatok szerint alig néhány tízezer olyan vállalkozó van, aki ténylegesen kimutatható és számottevő eredményt ért el.
Ha a különböző adatokat összehasonlítjuk, gyorsan kiszámíthatjuk, hogy az adócsalás teljes összege megközelíti a költségvetés éves hiányát. Ennek terhét pedig a valóban korrekten adózók viselik.